3 дни прожекторите на съвременния американски танц ще са насочени към Пловдив
В продължение на 3 дни Пловдив ще бъде в светлината на прожекторите на съвременния американски танц. Бъдещата Европейска столица на културата посреща SPOTLIGHT: USA – програма, селектирана от престижно международно жури, в рамките на която през програматори от 30 държави и пловдивската публика ще могат да видят иновативни танцови компании от страната зад океана.
Платформата SPOTLIGHT: USA идва в Пловдив от 26 до 28 март. Целта на програмата е културен обмен между САЩ и България – местни и локални културни оператори да се запознаят с американската танцова сцена и съвременните идеи в сферата на танцовото изкуство в Америка.
Под тепетата ще бъдат представени общо 9 спектакъла. За програмата са кандидатствали общо 50 компании от Щатите, като до финалната селекция достигнаха: Camille A. Brown & Dancers (Ню Йорк), CONTRA-TIEMPO (Лос Анджелис), Dance Heginbotham (Ню Йорк), Degenerate Art Ensemble (Филаделфия), Jonah Bokaer Choreography (Ню Йорк), Kate Wallich + The YC (Сиатъл), Palissimo Company (Ню Йорк) и Tahni Holt Dance (Портланд).
Програмата се открива на 26 март (понеделник) от 20:00 ч. в Дом на културата „Борис Христов“ със спектакъл на танцовата компания CONTRA-TIEMPO от Лос Анджелис. Те ще представят спектакъла БУЙНА ВОДА, който ще насочи вниманието към актуалните екологични, социални и расови проблеми. Вдъхновен от последната пиеса на Шекспир “Бурята“ и афро-кубинския бог на вятъра и стихиите, Ойя, представлението показва как хората взаимодействат с околната среда и едни с други. Очаквайте музика на живо, впечатляващи визуални ефекти, хип-хоп и социални танци.
На следващия ден, 27 март (вторник), програмата продължава отново в 20:00 ч. в Дом на културата „Борис Христов“ с ИНДУСТРИАЛЕН БАЛЕТ на Kate Wallich + The YC от Сиатъл. Според критиците „Черният лебед“ на Кристофър Нолан среща Nine Inch Nails на Трент Резнър в хореографията на Кейт и движенията на танцьорите ѝ, а когато участват и музикантите на Джони Гос всеки присъстващ мигновено се потапя в бунтарския индустриален ритъм на Сиатъл от 80-те и 90-те. Бас китари, барабани и синтезатори съпровождат това наелектризиращо съчетание от класически и съвременен балет, атлетизъм, клубна и поп култура.
В сряда, 28 март, отново от 20:00 ч. на същата сцена се качват Dance Heginbotham от Ню Йорк, които ще представят спектакъла ПРИНЦИПИТЕ НА НЕСИГУРНОСТТА. Представлението проследява и изследва различни епизоди от човешката история, като тръгва от Помпей и изригването на вулкана Везувий и достига до идеите на Ницше и бурните двадесет на XX в. Създателите му гледат с въображение и хумор на живота, смъртта и стремежа да опознаеш и двете. Майра Калман е художник, колумнист на New York Times и автор на книги, а Джон Хегинботам е сред водещите танцьори и хореографи в САЩ.
Билети за тези три спектакъла може да закупите още днес онлайн на epaygo.bg или на касите на EasyPay. До края на месец февруари цената на билета ще е 10 лв. Препоръчва се предварително закупуване. Очаквайте повече подробности за останалите представления, част от SPOTLIGHT: USA – платформа за американски съвременен танц.
Членовете на международното жури са: Марк Оливе Лопез, театрален програматор в Mercat de les Flors (Испания), Ивона Кройцманова, основател и директор на Tanec Praha (Република Чехия); Феликс Витек, бивш директор на internationale tanzmesse nrw (Германия), Карен Чунг, директор на China Dance Development Project в City Contemporary Dance Company (Хонконг), Балаж Арато, мениджър на Националния танцов театър на Република Унгария, Антонело Тудеско, артистичен директор на CollettivoNada (Италия).
SPOTLIGHT: USA – платформа за американски съвременен танц се организира от American Dance Abroad и ONE DANCE WEEK в сътрудничество с Община Пловдив и в подкрепа на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 г. Генерален партньор на проекта е Фондация „Америка за България“. Организаторите благодарят и на Посолството на САЩ в София, Trust for Mutual Understanding и Mid Atlantic Arts Foundation.
Какво му е култовото на този – апотеоз на ганстерска действителност? Сега сме много американци, по-американци от американците. Дайте му европейска творба, да му видим независимия стил.