АктуалноГрадътИзбор на редактораКварталиКултураМненияНовини

Тъжна гледка на улица „Густав Вайганд“

Темата за за сваления защитен статут на къщата на ъгъла на „Густав Вайганд“ и „Цар Иван Александър“ влиза в парламента, но докато това се случи тема може и да няма. Половината вековна сграда, бивш паметник на културата, вече е наполовина съборена.

И ако това се случва с прословутия План за безопасност и здраве, то самият демонтаж на къщата не е ама никак безопасен за здравето на „разрушителите“, възседнали красивата фасада без никакви предпазни средства, каквито са правилата за такива дейности. Събарянето на постройката крие и опасност за преминаващите, тъй като парчета от нея хвърчат далеч в страни.

До този момент няма никакви данни за санкции на възложителите „Медици пропърти“. По казуса все още оглушително мълчат всички представители на местната власт. Единствено представителите на ПП-ДБ в града повдигнаха много сериозно въпроса как сградата, която до 2012 година е имала статут на културна ценност, но след това е свален без ясни причини, се унищожава от няколко седмици.

Общинските съветници от групата „Продължаваме промяната – Демократична България“ са писали до Министъра на културата с искане да спре разрушаването на къщата на ъгъла на „Густав Вайганд“ и „Цар Иван Александър“ до изясняването на всички детайли по казуса. Темата влиза в Народното събрание след реакция на народни представители от коалицията и най-вече на Манол Пейков. Те настояват министъра на културата да спре разрушителните дейности, докато не се изяснят фактите и обстоятелствата, при които преди 12 години е свален статутът на къщата като недвижима културна ценност. Искат също за започване на процедура по предоставяне на сградата на статут на недвижима културна ценност и задължаване на инвеститора да възстанови разрушеното до момента.“

В Народното събрание с казуса е бил запознат зам.-министърът на културата Чавдар Георгиев, а той е поел ангажимент да направи всичко по силите си, за да придвижи документа по канален ред и да сезира инспектората, който да се заеме със случая. Копие от документа е изпратено и до директора на НИНКН Петър Петров, който е в течение на случая.

„Знаем, че сме в безмилостно състезание с времето, но се надяваме да съумеем да съхраним поне знаковата фасада на тази прекрасна сграда. А след това да предвидим законодателни промени в Закона за културното наследство, които да направят подобни попълзновения много по-трудни (по възможност – невъзможни) за осъществяване“, написа във Фейсбук Манол Пейков.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

5 коментари

  1. По народному: След дъжд качулка!
    Поетично: Спи градът…
    Музикално: Безнадежден случай
    Юридически: Кауза пердута
    Исторически: Имало едно време една хубава къща

  2. А като гледаме рушащите се сгради, опасни за преминаващите. Стига тормоз над Пловдив. Не може да се живее сред паднали сгради. Имат си строителни документи и строят. Интересно е, че само се дрънка и нажежава обстановката, но никой не е видял фасадите на новата сграда. Защо се коментира нещо, което не се знае. Трябва да се съживи Пловдив център.

  3. Моят съвет към всички: опитайте новата безопасна виагра, която е в пъти по-силна от обикновената и е безопасна на всяка възраст. Това промени живота ми и нашия секс. Това е, което тя може да направи:–- https://da.gd/xlbio

  4. Моля за упътване на коя улица в най-стария Град в Галактиката – хем Древен хем „ВЕЧЕН“- няма ТЪЖНА ГЛЕДКА че да заведа внучките да се порадваме….?

    Пък даже и ако ще и пишиходна да е

  5. Грозна картинка. А като си представя бездушния сандък, който ще се появи, много по-широк и висок от разрешеното, задължително с недостиг на паркоместа, побеже от тях печалбата е никаква,,,

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина