Актуално

Президентът открива изложба за Съединението в РИМ

Всеки експонат повод за разказ

Музеят показва за пръв път пловдивските участници в Първата световна война, бойния им път, писма, оръжия и рисунки от фронта (СНИМКИ)

Внукът на д-р Стоян Чомаков – капитан Владимир Чомаков рисувал войнишкия живот   

Таня Грозданова

Президентът Румен Радев се очаква да открие днес традиционната за деня на Съединението и Празник на град Пловдив изложба, която Регионалният исторически музей подарява на пловдивчани и гостите на града всяка година на тази дата.

Тези изложби са посветени или на Съединението или на събития от Българската и пловдивската история. В случая експозицията е посветена на връзката между Съединението и Първата световна, тя е озаглавена „Непознатата война“. Под тепето разхожда читателите си първи из залите на Историческия музей още преди откриването на изложбата, което ще се състой тази вечер.

„Връзка между войната и акта на Съединението може да търсим много индиректно, във връзка с това, че Първата световна е последващ опит за завършване на Българката национална обединителна програма, за жалост неуспешен, коментира директорът на РИМ – Пловдив Стефан Шивачев. По думите му, темата е много актуална, защото това е първият световен конфликт, който изправя на нокти целия свят. В него за пръв път се въвежда оръжие за масово унищожение и всичко това довежда до близо 20 млн жертви. „Актуално е и днес защото всички емисии започват с опасността от Трета световна война, тоест понятието „световна война“, което се заражда тогава и днес е актуално защото това е най-лесния път за унищожаване на цивилизацията.“

Вижте какво разказа Шивачев за изложбата пред Под тепето:

„Озаглавили сме изложбата „Непознатата война“, защото 100 години са достатъчно дълъг период да бъдат забравени тези събития, а всеки от нас като се обърне назад вижда дядо си, прадядо си, като участници във войната. Много поколения от 1918 г досега са позаличили спомена.

Искаме да покажем, какво е представлявала тази война за човечеството оръжията, с които е водена. Каква е нейната роля за човечеството и за България, защото ако Великите сили воюват за разпределение на световната баница, то българите воюват за реализация на своята национално-обединителна програма. Това е една 3-годишна за страната война, за света 4 , която поставя на изпитание целия свят.

Нашия музей притежава една от най-добрите колекции с оръжия. От бойно, хладно до наградно оръжие, военно снаряжение, бомби…, които вече са историческа ценност.

Показваме и акцентираме на бойния път на пловдивските участници в тази война и техните сражения – 9-ти пехотен полк, 3-ти конен и 3-ти артилерийски полк. Пловдивските поделения участват в едни от най-тежките снаряжения: отбраната на Дойран, Завоя на черна, кавалерийските подвизи на дивизията на ген. Колев в Добруджа…

Много интересни материали показваме от една експедиция, която направихме преди 2 години в Македония „По пътя на 9-ти пехотен полк“ –   местата където са воювали. Защото понятия като Дойран, Дойрански позиции, Завоя на Черна, Червената стена и т.н. са понятия които тук-там се появяват в медиите, но много малко хора са ги виждали. Успяхме да обиколим всички тези малки селища, където са се водили битките, защото това е една позиционна война – три години войниците воюват на фронта на тези позиции.

Показваме дневници на воюващи от фронта, писма от фронта, писма от тила, защото цялата държава в продължение на 3 г е изправена на ръба на оцеляването. 600-хилядна армия от мъже е на фронта, а жените се занимават и със селскостопанска работа и с отглеждане на деца, с всичко…

Показваме и Пловдив в продължение на тези три години. Пловдив с военните болници, с един Върховен комитет на благотворителността, който се създава тук – едно уникално социално образование, в което влизат общественици, дейци, възрастни пловдивчани, които заради годините си не могат да са на фронта – те не участват в армията, но подпомагат, събират помощи за войниците, финансови средства.

Показваме една много интересна колекция смъртни актове и документацията, свързана  със загиналите във войните.

За първи път ще дадем възможност на пловдивчани да се докоснат и да работят с една компютърна база данни с информация за участниците във войните от Пловдив. Данни за човек, къде е живял, за него, за семейството му, в кое формирование е бил, къде е воювал, загинал, къде е погребан. Това е интересно, за да е достъпно за всички пловдивчани ще го пуснем и в Интернет.

Много интересна колекция от рисунки на капитан Владимир Чомаков, който е внука на д-р Стоян Чомаков. Той участва като капитан в кавалерията. В последствие е български дипломат – посланик в Унгария, Швеция, Япония. Показваме една неизвестна страна от неговия живот – той се оказва много добър художник. Без да е разбира се професионален художник, той е рисувал войнишкия живот. Не само в сражението, не само устрема на атаката, но и това ежедневие, когато войника е на пост, почива, когато е обикновен човек – войник в продължение на 3 години.

В една такава изложба всяко нещо е повод за разказ. Имаме много добра колекция от издания по времето на ПСВ – чужди и български, които показват и илюстративен материал с фотоси от войната – какво е фронта, тила и България по това време.

Разбира се акцентираме и на героите от войната, тези личности, които са се превърнали в символи на военните победи. Знаете, че единственият загинал командир на 3-ти пехотен полк – полк. Борис Дрангов е един от символите на българската армия. Той загива в края на май 1917 г. при Завоя на Черна. Един много интересен портрет на полк.Димо Христов, първия командир на 9-ти пехотен полк по време на войната.

Наградни занци и награди на пловдивчани, участници  във войната.  Например, награден знак на полк. Евстрати Гешов, наследник на фамилията Гешови – бил е командир на конен полк; полк. Петър Дренски, който е кмет на Пловдив от 1023 до 1927-а година, той е командир на Бургаския пехотен полк. Притежаваме колекцията от негови награди.“

Изложбата може да бъде разгледана свободно на самия празник- 6 септември от 9 -16 часа. След това в рамките на работното време на музея  от 7 до 17 септември. Предвижда се едномесечно прекъсване, а после експозицията ще може да бъде видяна до месец май 2018-а година. 100-годишнината от Първата световна война се отбелязваме от 2015-а до 2018-а година, уточни Стефан Шивачев.  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина