Инкрустираха полускъпоценни камъни в мозайки (ГАЛЕРИЯ)
Неизменна част от всяка страна се оказаха женският образ и фолклорни елементи
Стефка Георгиева
Мозайките датират от хилядолетия. Тяхната история се корени назад във вековете, дори преди Христа, но „гласовете“ на майсторите в съвремието се чуха гръмко миналата вечер във фоайето на Общински съвет Пловдив.
Почти 40 души взеха участие в общата изложба на мозайки „Балкански мостове“, които не просто впечатлиха, а оставиха публиката без дъх. Майсторите на изящното изкуство от четири страни се събраха под общ покрив, за да покажат, че мозайките са живи и до днес. България, Македония, Сърбия и Черна Гора ясно показаха приликите и разликите в хилядолетното изкуство. Фината ръка на авторите на творбите се откроява ясно във всяка една от тях. Фини камъчета, малко по-големи от песъчинки, обрисуваха красиви лица, пейзажи, натюрморти и фолклорни плетеници. Колкото повече се вглеждат в тях посетителите, откриват все нови и нови фрагменти, в които можете да забележите ползването на естествени полускъпоценни камъни като унакит, кварц, тигрово око и големи парчета халцедон и ахат.
Цялото фоайе на Общинския съвет се препълни с гости, разхождащи се с любопитни погледи. Всяко едно от произведенията на изкуството привличаше хора сякаш с магнитна сила. Посетителите се колебаеха кое да разгледат първо – окачените по стените пана или скулптурите, които се изпречваха на сами пътя им.
Разнообразието в изложбата е огромно и смело можем да заявим, че пловдивската публика скоро не е виждала такова. Експонатите варират от семпли, изработени в близки цветове, до рубинено червени, чиито цвят ще забележите още с влизането си в залата.
Цялата статия може да прочетете на КАПАНА.БГ