Актуално

Антични оръжия, събирани поколения наред, украсиха Археологическия музей

Медни брадви от V век преди Христа, тракийски мечове и боздугани привличат посетителите

Част от оръжията в изложбата са участвали във войни и в кръстоносните походи

Екатерина Стоянова, Паулина Гегова

Прекрасни праисторически оръжия и оръдия, запазени през вековете, красят Археологическия музей в Пловдив и привличат посетители. Изложбата е частна колекция, резултат от колективната страст на няколко поколения на едно и също семейство. Наречена е „От камъка до барута“ – сбирка „Ватеви“. Експонатите са събирани дълго време, като поддръжката и реставрацията им е изключително трудоемка. За пръв път любителите имат възможността да видят това антично съкровище, включващо медни брадви, датиращи от 5000г пр. н.е., тракийски мечове, боздугани, шлемове от Римската империя, келтски шлемове и мечове, и всякакви други артефакти, запазили бойния дух на миналото. Всеки експонат има своя биография и носи вековна история. 

Колекцията се обработва от 6 години от общо 11 реставратора, включително и Милица Илиева. Част от оръжията изглеждат като недокоснати – може да се усети присъствието на ковачите, при една добра игра на въображението. Част от тези оръжия са участвали във войни, а друга част – в кръстоносните походи. Показани са оръжия от бронз, желязо и кремък. Различни размери, разцветки и форми показват креативността на хората от древността, а начинът, по който са изработени и използваните материали, разкриват мястото, на което са произведени.

Развитието на оръжейното дело е свързано с развитието на технологиите. С течение на времето сечивата за бойни действия се изменят и това е показано в изложбата. Те са подредени в хронологичен ред и лесно може да се забележи разликата във времето, а също и в стила. Стилът, от своя страна, говори за нацията. Така те ни запознават с няколко цивилизации, разкриват част от тяхната история.

Подбудата за изложбата е патриотична, от части свързана с 11-ти май. Много може да се разказва за нея и ще чуете много интересни истории, ако отидете да я разгледате.  Тя е съвместен проект на музея и галерия Ромфея и ще посреща гости до 1-ви септември

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. такъв закон измислиха герб и техния зам. министър тодор чобанов, музеите бяха принудени „законодателно“ да ги регистрират и показват.това е истината. същият чобанов сега е зам. кмет на фандъкова

  2. Така ли решихте да легитимирате частната иманярска колекция??? „Колективната страст на няколко поколения“??? Вие сте ненормални. Говоря и за писачите, и за музейните „специалисти“ и за законодателите, и за „опазващите“ наследството.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина