БългарияПод лупа

Президент до президента в панаира

Плевнелиев към Стоянов: Болна днес е нашата демокрация

Държавните глави се подкрепиха взаимно, искат ново начало с вяра и възпитание

Image title
Image title
Действащият президент Росен Плевнелиев и предшественикът му Петър Стоянов се прегърнаха и се обявиха в подкрепа на все по-гноясващата у нас демокрация в безпрецедентен жест в панаира. Настоящият държавен глава дойде да поздрави Стоянов в деня на представянето на посветената на него книга „Хроника на един президентски мандат“. Авторът Димитър Райчев бе причината държавниците да застанат заедно и да кажат в прав текст, че трябват работещи институции, че е нужно да намерим правия път. Г-н президент, болна днес е нашата демокрация, обърна се Росен Плевнелиев от трибуната към Петър Стоянов. Трябва да работим за стойности по-трайни от чисто политическите. Трябва да работим за вяра и възпитание, каза в първата си реч пред голяма публика от много години великолепният оратор Стоянов, с което подкрепи тезата за болната демокрация.

Image title
Събитието откри актьорът Петър Тосков, който прочете абзац от хрониките на Мимо Райчев. Тази книга не задава въпроси и не дава оценки. Тя представя фигурата на един от водачите на българската нация в някои от най-тежките дни в новата ни история. Всеки политик допуска грешка, важно е да не сгрешиш в онези важни 2-3 решения, които отекват във времето, казва Стоянов пред автора. А Райчев изброява решенията за членството в НАТО, кризата през 1997г. и даването на въздушен коридор на американските самолети за бомбардировки срещу режима на Милошевич.
Много хора ме питаха защо тази книга излиза сега. Защото имаме само един президент от Пловдив и защото не искам след век някой някъде да се сети да му посвети подобен труд. Направих книгата за всички, които дълбоко вярваха на Петър Стоянов, а той нито веднъж не ги излъга, каза Димитър Райчев.

Image title
Има схващане, че историята се пише от следващото поколение и сигурно е така. Днес обаче вие с пословичната си скромност написахте своята история, г-н президент, насочи погледа си към Петър Стоянов от трибуната действащият държавен глава. И преповтори думите на Стоянов за решенията, които той му е казал на предизборната кампания през 2011-та. Казахте ми: Един президент може и да греши, но не и в двете най-важни решения в своя мандат. Г-н Авторът на книгата Димитър Райчев
Авторът на книгата Димитър Райчев
Стоянов, вие не сбъркахте в нито едно от важните решения в своя мандат. Възстановихте баланса на българската политика. Вие дадохте ясен курс към европейското ни семейство. Не сбъркахте, когато пуснахте американските самолети в българското небе, за да бомбардират режима на Милошевич. Вие чухте народа и свикахте онзи прословут Консултативен съвет за национална сигурност. Бяхте прав с въвеждането на валутния борд. Днес, 15 години по-късно виждате плодовете от своя труд, направи словесен поклон към предшественика си Плевнелиев. След което превключи на проблемните теми днес. Имаме поводи за притеснение. Няма я бленуваната от вас социално отговорна икономика. Няма демокрация от европейски тип, няма институции, които да са обърнати към гражданите. Болна е днес нашата демокрация, г-н президент. Във всички устои на българската демокрация има раково образование. Пазарната икономика е застрашена от олигархията, която се представлява от един бус с алчни хора. Медиите са застрашени. Институциите са само фасада, зад която друг командва, алармира пред всички гости Плевнелиев. След което обеща, че като президент ще следва зададената посока от Стоянов. 

Г-н президент, не вярвах, че български политик може да чуе добри думи за себе си, освен на погребението си естествено, отговори Стоянов на словесния поклон на Плевнелиев. Какво стана, г-н президент? Това е темата- за какво се борихме и докъде я докарахме, влезе в проблематиката Стоянов. Той обяви, че разликата между преди и сега е, че в близкото минало демократичните хора са знаели какво не искат- тоталитаризъм, комунизъм, ДС, а сега знаят какво искат, но вече са много по-малко. И допълни, че днес нашият капитализъм се прави от хората, които управляваха етажите на високата номенклатура и ДС. 

Ролята на проповедник започва да ми отива. След като вече скъсах завинаги с политиката, съм готов да посветя остатъка от живота си да се работи за възпитание и вяра- стойности, по-трайни от чисто политическите стойности. Правим дебат за църквата. Но не правим дебат за вярата. Църква имаме, вяра- не. Образование все още се намира, но възпитание- не. Нека започнем наново от тук- вяра и възпитание, така имаме шанс, каза Петър Стоянов.

Отдавна нечували на живо реч на Бат Петьо, стотиците в конгресния център на панаира избухнаха в аплаузи. Еее, този плам липсва в политиката днес, сочиха към Стоянов приятелите му.

Последва дълго раздаване на автографи, снимки и спомени.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина