Жена, която е лежала 5 години на легло, е разходена от специалистите в коридорите
Там за пръв път в страната се предлага социална услуга, при която се осигуряват заместващи грижи
Дневен център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания в град Пловдив днес бе открит официално на територията на бившия Дом за деца, лишени от родителски грижи “Рада Киркович“. Той се помещава на партерния етаж в голямата сграда на сиропиталището на улица „Димитър Цончев“ № 11 в центъра на града.
Центърът е изграден по европейски проект „Създаване на дневен център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания в град Пловдив“ на обща стойност 993 762,50 лв. От тях европейското финансиране е 844 698,13 лв, а държавното – 149 064,37 лв. Продължителността на проекта е 30 месеца.
„Това е един наистина пилотен проект! Само 5 такива бяха финансирани в 5-те големи града на страната, включително и в Пловдив. Първият откриваме днес тук. Малко се забави, заради кризата с коронавируса, но всичко е добре, когато завършва добре,“ каза по време на откриването зам.-кметът Георги Титюков, който в предишния мандат отговаряше и за социалните дейности, когато стартира този проект.
Лентата на Центъра прерязаха заедно с него директорът на Дирекция „Социални дейности“ Веселина Ботева и ръководителят на проекта Атанаска Бъклева.
„Социалната услуга цели да подпомогне хората с увреждания и техните близки. Иновативната услуга, която за пръв път се прилага при нас, дава възможност на близките на хора с увреждания, да получат заместваща грижа до 14 дни в годината, когато им се налага да пътуват или да свършат някаква друга работа и няма кой да се грижи за човека с увреждане в семейството, които са трудноподвижни и изцяло зависими от чужда помощ,“ разказа Атанаска Бъклева на заключителната пресконференция по проекта.
В центъра има стаи за отдих, за трудодтерапия, кабинети и уреди за рехабилитация, столова и санитарни помещения. Условията в тях са умишлено направени близки до домашните.
В следващата галерия ви показваме как изглеждаше същото място пред януари 2019-а година, когато стартира проекта.
Центърът предлага дневни и почасови услуги за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания. Той разполага и със специален уред – лифтвертикализатор, който позволява изправяне на лицата с увреждане и придвижването им от едно място до друго.
„Имаме ползвател на услугите – жена, която е лежала 5 години неподвижна на легло. С помощта на този уред, тя беше изправена и разходена от специалистите в коридорите на центъра за пръв път. Емоцията ѝ и тази на близките, които не можеха да я вдигат, бе неописуема,“ разказа ръководителят на проекта.
Това е втори такъв уред за целия град, подчерта Бъклева.
Община Пловдив е може би общината с най-добре развита социална мрежа от услуги в България, заяви по време на церемонията зам.-кметът Титюков.
Заявления за ползване на услугите в Центъра се подават на място, поясни директорът на Дирекция „Социални дейности“ към Община Пловдив Веселина Ботева. Така ще е до края на април, когато изтича срокът на проекта.
„Вече сме подали документи за преминаване на услугата към държавно делегирана дейност, след като изтече този срок,“ поясни тя.
Към момента в Дневен център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания в град Пловдив работят 17 души, сред тях има рехабилитатори и мед. сестра.
Капацитетът на проекта е 90 обслужени.
След изтичането на проекта и преминаването му в държавно делегирана дейност според националните стандарти за социални услуги, а тази е нова като цяло, капацитетът на дневният център ще остане 30 души, стана ясно от думите на Ботева.