Къде са летували пловдивчани в миналото?
Славата на Хисар идва от древността и се смята, че именно в града се поставя началото на организираното балнеолечение в България. След Освобождението още с първия си бюджет Областното събрание на Източна Румелия отпуска кредит от 1200 лири за ремонт и постройка на някои бани в курорта.
По това време са изградени две нови крила към баня Кюпчез / днешна Русалка/, която наред с новия голям басейн имала и 4 малки стаички с по едно корито /вана/ за самостоятелно къпане, нещо непознато до тогава. Тя е и една от най-старите бани в град Хисар. Построена е върху минерален извор и останки от стара римска баня. Водата на минералния извор е с температура 37 градуса и помага при артрози, които не трябва да се лекуват с прекалено гореща вода.
Друга популярна баня сред пловдивчани в града на минералните извори била Инджеза, чиято вода се препоръчвала и за пиене. Тя е била част от банския комплекс, в който влизали още изворите Хавуза и Момина баня. Комплексът е с площ от 2000 квадратни метра. Там са били изпълнявани различни лечебни процедури с минерална вода. Помещенията отвътре са били покрити с бял мрамор и доста внушителни.
Нареченски бани е другото летовище, от което често роднините в Пловдив са получавали картички от почиващите. Курортът съществува от 1 юли 1891 година, когато е открита първата баня.
Още за любимите места, на които филибелии бягали от айляка в града може да видите в Lostinplovdiv.com.