ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГрадътЖивотНовини

Парното в Пловдив поскъпва с 13%

Въпреки че е намаляла значително цената на природния газ, който топлофикацията в Пловдив използва за производство на топлинна енергия, собственикът на дружеството ще предложи на енергийния регулатор да одобри повишение на цената на парното и топлата вода от 1 юли с 13 процента. Това обявиха от ЕВН пред журналисти, предава Mediapool.

Представителят на компанията Калина Трифонова обясни, че повишаването на цената до 156.94 лв. се дължи на искането да се признае инфлационния индекс за периода от предишното определяне не цената, което води до увеличаване на оперативните разходи на топлофикацията. Друг фактор е технологичната норма на загуби, която е 35 процента, ремонтната програма за 1.3 млн. лв. за периода от 1 юли 2024 до 30 юни 2025 г. По думите ѝ в ценовото предложение са отразени и фючърсите на природния газ за периода. Това означава, че прогнозите са за поскъпване на синьото гориво. Действително, след три месеца на поевтиняване, от април цената на газа отново ще тръгне нагоре, макар и засега с минималните 2 процента.

Сегашната цена на топлофикациите е изчислена при средногодишна прогнозна цена на природния газ от 88.12 лв./МВтч. В същото време отчетните цени на синьото гориво за третото тримесечие на 2023 г. са 61.20 лв./МВтч, за четвъртото тримесечие 2023 г. – 76.68 лв./МВтч, а за първото тримесечие на 2024 г. – 70.36 лв./МВтч (за януари – 77.60 лв./МВтч, за февруари – 71.80 лв./МВтч, за март – 57.59 лв.).

Омбудсманът Диана Ковачева дори призова енергийният регулатор да свали цените на топлинната енергия, тъй като суровината, която ползват топлофикациите е със 17 на сто по-евтина от заложеното в тарифите им.

Дори председателят на Комисията за енергийни и водно регулиране Иван Иванов преди време по време на дискусия за финансовите дефицити в енергетиката призна, че в момента топлофикациите получават повече приходи от тези, които би трябвало да реализират заради по-ниската цена на газа. Той коментира, че при изготвянето на новите цени на топлинната енергия ще се направи анализ на разходи и приходи и ако има надзвет приход, тъй ще бъде приспаднат от следващото ценово решение. Това означава, че ако клиентите на дружествата, благодарение на определените им миналото лято цени, са платили по-високи от реалните им сметки, сега те трябва да спаднат.

Предстои обаче да се види какви ще са разчетите на енергийния регулатор.

Миналата година например също цената на природния газ бе намаляла драстично, но въпреки това парното поскъпна, защото се оказа, че в предходния период определените цени са били по-ниски от тези, които е трябвало да бъдат.

От ЕВН казаха също така, че на 31 март, когато трябва да се направи заявление и за цените за разпределение и пренос на електроенергия, както и достъп до мрежата, те ще внесат само необходимите им инвестиции за поддръжка и развитие на мрежата. Разходите им за купуване на енергия за покриване на технологичните им разходи, които са 7.5 на сто, оперативните разходи и годишната инфлация. Дружеството изчислява необходимите им инвестиции за следващите три години на 259 млн. лв., което е под досегашните им предложения от около 90 млн. лв. годишно.

ЕВН обаче очаква да получи безвъзмездно финансиране от Европейската комисия за закупуване на нов електромери и развитие на мрежата си.

Така „Електроразпределение Юг“, което е на ЕВН, ще очаква от енергийния регулатор да му определи мрежовите такси и затова не се ангажира с коментар каква може да е промяната на тези цени.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина