Публична картотека на дълготрайната растителност в Пловдив
Като стъпка в опазването на зелената ни система, предлагат от групата на Демократична България в Об С
Безумното изсичане на дървета в града ни (с популистки аргументи) придобива застрашителни размери! – за това предупреждават общинските съветници от Демократична България.
Като стъпка в опазването на зелената ни система от групата им в местния парламент внасят предложение за създаване на Публична картотека на дълготрайната растителност в Пловдив.
“Проведохме предварителни разговори и ще внесем искане към Общината, и настояваме за създаване на публична картотека на дълготрайната растителност в Пловдив, която чрез създадена автоматичната индексация може да предоставя отворени ГИС данни, за улесняване включването на гражданите в процесите по мониторинг, планиране и стопанисване на дълготрайната растителност на общината”, съобщи общинската съветнича д-р Веселка Христамян, която е инициатор на срещите, заедно с председателят на ППГОС адв. Веселина Александрова.
От ДБ декларираха, че ще настояват за своевременно, достъпно за гражданите публикуване на фитосанитарните, графичните оценки и на степента на годност, зрялост, и поддръжка на трайни дървесни насаждения, които подлежат на въздействие от страна на ОП „Градини и паркове“.
Те призовават гражданите за съдействие. Ще разчитат също така на помощ от всички институции по компетентност, на СЛА, Клуб на Еколога-Пловдив и на ландш. арх. Невена Пачеджиева.
Под публикацията на д.р Христамян в социалната мрежа вече има предложения от пловдивчани. Първото е на Боян Боянов, който настоява за всяко отсечено дърво (независимо от причината) да бъдат засаждани две нови в същия район/квартал.
Константин Калайджиев добавя, че системата може да се допълни с публичен график, показващ планираните сечи и работа по дърветата – район, тип, брой, вид, за да има предварително налична информация за това какво се премахва и с какво и къде ще бъде заменено. „Вярвам имат такъв график, а ако не – трябва да има“, коментира той.
От обединението напомнят, че през март 2020 година поискаха с писма срещи със зам.-кмета по строителство Пламен Райчев, във връзка с предложението им за създаване на отдел “Зелена система” към Община Пловдив.
Хахахаха какви картотеки какви 5 лв…не го ли виждате кмета на какво интелектуално ниво е, бас ловя, че едвам ще прочете какво точно е предложението
Опазване??? Какво опазване бе боклуци герберски унищожихте ни града.ТОЯ БОКЛУК ЗИКО НЯМА ЛИ КОЙ ДА ГО ГРЪМНЕ БАХТИ И НЕЩАСТНИКА ПРОСТ