ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноКриминалеНовиниРазследване

Проверки след замърсяването на река Марица са открили 160 тона пестициди с изтекъл срок на годност

Опасните вещества са в 4 пловдивски общини

Единият от складоветге е на територията на община Хисаря във втори пояс на санитарно охранителна зона на находище за минерална вода

160 тона пестициди с изтекъл срок на годност се съхраняват в складове и депа на територията на област Пловдив повече от 15 години. Това е установила проверката на сформираната междуведомствена комисия със заповед на областния управител Дани Каназирева.

Експертите са констатирали, че препаратите са останали след приключване на проекта по българо-швейцарската програма за събиране и унищожаване на този вид пестициди на територията на областта. Те се съхраняват в течно и твърдо състояние в шест склада, като част от тях са в ББ кубове – 25 броя с вместимост около 4 000 кг единия. Друга част се съхраняват в постройки със зазидани прозорци и врати.

„Назначих проверката, непосредствено след замърсяването на река Марица в началото на годината, при което имаше тонове измряла риба и унищожена флора. Това е много сериозен проблем и трябва да се намери решение, за да се предотвратят в бъдеще подобни инциденти. С писмо уведомявам и министъра на екологията Емил Димитров за резултатите от проверката“, коментира областният управител.

В писмото до екоминистъра се посочват настоящите проблеми и риска, ако не се вземат мерки с по-нататъшното съхранение на препаратите. Според доклада на комисията е установено липса на охрана и достъп на външни лица до складовете. Постройките са далеч от населено място и няма възможност за ежедневно наблюдение и възможност от възникване на пожари/единия склад се е запалил преди години/. Част от постройките, в които се съхраняват препаратите са вече частна собственост и собствениците търпят загуби. При изработката на ББ кубовете е положена арматура, която в момента корозира и създава пукнатини в стените ,през които изтича течна и миризлива субстанция. Неправилното подреждане е повредила дъната на кубовете от втори етаж и от там също има течове.

Единият от трите склада на територията на община Хисаря се намира във втори пояс на санитарно охранителна зона на находище за минерална вода ”Хисар“. Останалите складове са на територия на общините Калояново, Карлово и Марица. По време на проверката от РИОСВ са съставили 6 констативни протокола на длъжности лица и собственици на имоти, върху чиято територия се намират складовете и депата.

Междуведомствената комисия излиза и с конкретни предложения – всички препарати да се съберат на едно място в област Пловдив или страната като се осигури складово помещение, отговарящо на всички нормативни изисквания. Да се даде възможност на собствениците на частни имоти, на чиято територия се намират препаратите, да ги предадат на лицензирани фирми за унищожаване за тяхна сметка – склад в с. Старо Железаре. И не на последно място да се осигурят допълнителни средства на общините и препаратите да бъдат унищожени чрез лицензирани фирми в РБ.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина