АктуалноГрадътЗабравеният градКултураНовини

Пловдивски общественици, свързали живота си с украински градове

Украинските градове станаха част от нашето ежедневие в последните близо два месеца. От новинарския поток пристигат информации за редица места в днешна Украйна – Киев, Одеса, Николаев, Черновиц и други. Част от тези места са свързани с българската, както и с пловдивската история и личности, свързали живота си с нашия град. През годините те са били част от различни държави, но днес са част от Украйна и тук ще обърнем внимание на тях.

Още от 10 век и приемането на християнството в Киевска Рус, България и Киев са в постоянни културни връзки. През Средновековието български книжовници и църковни лица заминават на север, за да спомогнат за християнизирането на региона. Двама българи в годините около падането на царството ни под Османско владичество стават и митрополити на Киев – Григорий Цамблак и Киприан. След това процесът се обръща: на север се пазят множество книги, които помагат за образованието и опазването на културата на поробена България, чак до Възраждането и Освобождението, та и в десетилетията след това. Някои от хората, прекарали част от живота си в днешните украински градове са свързани и с Пловдив.

Найден Геров – след гръцкото училище в Пловдив, в Ришельовския лицей в Одеса

Един от най-бележитите пловдивчани Найден Геров е свързан с Одеса, където получава своето образование. Той е създателят на първото училище с ранг на гимназия в България – пловдивската Мъжка гимназия през 1850 година. Преди да се оформи училището „Кирил и Методий“ в известната днес сграда „Жълтото училище“ в Стария град, Геров учи в тогавашната Руска империя. Той е от Копривщица, но като много копривщенци пристига в Пловдив, където учи в гръцката гимназия между 1834 и 36-а година, а в последствие в Копривщица при Неофит Рилски.

През 1839 година Геров заминава за Одеса, където завършва престижния Ришельовски лицей през 1845 година. Там той издава книги и учебници. По време на Кримската война отново е за кратко в Одеса, преди през 1857 година да бъде назначен за руски консул. Геров остава в Пловдив до смъртта си през 1900 година.

Иван Вазов пише „Под Игото“ в Одеса след падането на княз Александър Батенберг

Творчеството и ранния живот на Иван Вазов е свързано със Сопот, но Пловдив също е важна част от пътя на Патриарха на българската литература. На 16-годишна възраст той се записва в Мъжката гимназия – същата, основана от Геров – но вече ръководена от Йоаким Груев. В последствие той на няколко пъти се връща в Сопот, живее за кратко и в емиграция в Румъния. След Освобождението Вазов се установява в Пловдив, като развива обществена и научна дейност, част е и от политическия живот на Източна Румелия. Тук той пише някои от най-знаменитите си текстове – Епопея на забравените, Немили-недраги и др.

След Съединението през 1885 година политическият живот у нас е особено бурен. Княз Александър Батенберг е свален с проруски преврат, който обаче няма успешен са русофилите край и Вазов, който е поддръжник, емигрира в Одеса. Там той прекарва известно време, през което пише най-знаменитата си творба – „Под игото“.

Митрополит Максим, учил в Киевската семинария преди Освобождението

митрополит максим пловдив църква
Надгробието на митрополит Максим до олтара на храма „Успение Богородично“

Пловдивският митрополит между 1906 и 1938 година Максим прекарва няколко години в Киев – връзката с днешните украински земи е по-ранна, но с Пловдив – по-късна от на Вазов. Максим учи в Киевската семинария между 1877 и 1881 година. Любопитни са разказите му за празнуването в Киев на празника на св. св. Кирил и Методий, за посрещането на княз Александър Батенберг и други подобни. Максим е имал желание да продължи образованието си и в Духовната академия, но архиереите в Екзархията са го повикали, поради липсата на достатъчно образовани кадри в Цариград.

След кратък период като Скопски митрополит, Максим пристига в Пловдив през 1906 година. Над 30 години той е пловдивски митрополит до смъртта си през 1938 година. Това са едни от най-активните за пловдивската епархия години като обществена дейност, за строителство на храмове и развитие на енориите, както и справянето с последствията от множество катаклизми – вълната от бежанци от Тракия и Македония, както и Чирпанското земетресение от 1928 година.

Алеко Константинов и годините в Николаев – след Освобождението

Алеко Константинов е слабо свързан с Пловдив – роден е в Свищов, а професионалната му кариера минава основно в София. Последният му път обаче започва именно от Пловдив – той е убит при политически атентат край Пещера, като предния ден той е прекарал именно в нашия град.

След получаване на образование в Свищовското училище и Априловската гимназия в Габрово до 1877 година, той заминава за чужбина след края на Освободителната война. Първоначално учи в Николаев, а след това завършва право в Одеса през 1885 година. Следващите 12 години отдава на България, до злополучния 11 май, когато е прострелян край село Радилово.

Митрополит Кирил, завършил докторантура  в Черновиц

Първият български патриарх от най-новата ни история – пловдивският митрополит Кирил е свързан и с днешния украински град Черновиц. Самият град има бурна история като гранична територия – само за няколко години той преминава между владение на Австро-Унгария, Румъния и Украйна. В междувоенния период, когато Кирил е там, е част от Румъния, но днес се намира на няколко километра в Украйна.

Той е роден като Константин Марков в София и първоначално учи богословие и философия в Белград и Загреб. В самия край на 1923 година е подстриган за монах с име Кирил, а няколко месеца по-късно заминава да учи в Черновицкия университет, където учи до 1926 година, а през 1927 година защитава и докторска дисертация. Той постепенно се изкачва в църковната йерархия до 1938 година, когато след смъртта на митрополит Максим самият той заема епископската катедра на Пловдив. Митрополит Кирил е сред хората с основна роля за спасяването на българските евреи. След 9 септември за известно време е арестуван от новата комунистическа власт, след което е освободен и върнат на поста си. По-късно става екзарх, а през 1953 с възстановяването на патриаршията и патриарх български.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

7 коментари

  1. „N.ATLANTIC T.O.“ =NATO= коя е ключовата дума, деца?

    Коя чорба се казва АТЛАНТИК – едно голямо синьо западно от британските о-ви та чак до Америка = лобно място за Титаници на дечицата (даже и в Менте-SORRY!) трябва да им го покажат. За да не се гелпят до страшната Баба Меца като някакви …грузинчета.

    Сръбчетата не само, ами и шведчета, финландчета -да не говорим за вековната мъдрост на швейцарчетата- схващат, че ГеоГрафията е точна наука и не се преструват на …Атлантичета (противопоставени на отдавна покойния “Варшавски Договор”)

    Освен географията, историята е също почти точна наука: Киевская Русь беше зародишът от който покълна и се разрастна самата огромна руска цивилизация; Роналд Рейгън беше наобещавал на “мистър Горбачов”, че… “нито инч към изток, бе!” = no, no, not an inch eastward!

    А нататък за държавност, суверенитет, Суверен, Нация, националност, народност, етнос, язиди, кюрдски “малцинства”, геноцид и етник клензинг, територия, граници и историчност (Drang Nach OSTEN!), балканизация, финландизация – разговорът става много сложен като пъзел.

    Егейските българи получаваха ли по 40.- лева на ден от ЕС? От НАТО? От САЩ или от Дьорд Шорош? По 4 лв/д?

    На дезертиралите милиони хохли може да им плащаме, че не отвоюват „свободата“си, а на сирийците не можехме, нито на афганците дето си рискуваха живота да крепят куклени „режими“ измислени …атлантишки. За отвличане вниманието от осем години ЙЕМЕН.

    #КОЙ е Суверен на Охрид, на Битола, Ресен, Преспа, Прилеп? Айде без кукловодски измислици, материята „суверен“ е разтеглива, лепкава и слузеста.

    С една шепа олово румунеаския “Суверен” се превърна в . . . атлантишки. Глас Народен, или . . . ГЛАСЕЦ? А?

    1. Най накрая един разумен Анализ .
      За съжаление както индианците се подлъгаха с уиски и съъкълца, така и укрите за консоматияното западно общество.
      Коли. Нали мъжете са като децата…

  2. Да Киев е РУСИЯ
    ОДЕСА Е ОСНОВАНА ОТ РУСКАТА ИМПЕТАТРИЦА КАТЕРИНА
    НЯМАМЕ НУЖДА ОТ НАТО
    ТОВА Е СЕВЕРОАТЛАНТИЧЕСКА ВОЕННА ОРГАНИЗАЦИЯ ОСНОВАНА ПО ВРЕМЕ НА СТУДЕНАТА ВОЙНА ОТ 12 държави.
    Сега искат да УНИЩОЖАТ Русия
    Не съм не сме русофили
    НИКОГА не сме били в Русия
    Да,но Ние не искаме война.
    Този премиер иска да въвлече БЪЛГАРИЯ във войната
    Позор
    Престъпление
    Да си ходи

  3. БЪЛГАРИЯ ДА ОСТАНЕ НЕУТРАЛНА
    ИМАМЕ МНОГО БАКИИ ДА ОПРАЕЯМЕ
    КРЕДИТНИТЕ МИЛИОНЕРИ ДА ВЪРНАТ ЗАЕМИТЕ
    ВСЕКИ ДА СИ ДОКАЖЕ ИМОТА

  4. Заслужава да се добави, че училището на улица „Иван Вазов“ първоначално се наричаше Училище „Митрополит Максим“ в чест на инициатора и спомоществувателя за неговото изграждане.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина