Гола плът в Драмата
Спектакълът на Добчев разбуни духовете
Красиви голи женски тела, окосмена мъжка плът, страсти, притиснати една в друга анатомии. Това не е кадър от розов епизод, а онова, което се случи снощи на голямата сцена в Драмата. Еротиката изобилстваше в спектакъла на Иван Добчев „Преди/След”. Всички, или почти всички, харесаха красивите голи форми, съчетани с много добра игра и интересна режисьорска хрумка. Някои се направиха на скандализирани, но не изпускаха от поглед мимиките и прелестите на актрисите на сцената. Други пък го играеха засрамени, но не извръщаха глава от разкриващата се пред тях XXL гледка.
Едва ли голотата на сцената е шокирала познавачите на стила на Иван Добчев. Той се противопоставя на модела театърът да забавлява тълпата и затова често прекрачва границата, но толкова артистично, че минава за нормално.
Нерядко актьорите в спектаклите му се налага да играят без дрехи, както е и в „Преди/След“. Спектакълът е по едно от най-нашумелите имена в немската драматургия – Роланд Шимелпфенинг. „Нашият живот се дели на преди и след – винаги има някакво важно събитие, пред което стоим като някакъв особен праг. Всички персонажи, всички фрагменти са изправени пред някакъв такъв праг. Съвременният човек непрекъснато се оказва в ситуация преди и след. В действието се трупат случки и сюжети, без формална връзка помежду си и това кара зрителя да мисли“, казва режисьорът. Най-крайна е позицията на 70-годишна жена, която проследява целия си живот. Ролята е поверена на съпругата на Любен Гройс – Гергана Кофарджиева, която й донесе Аскеер.





