Деца фалшифицират банкноти
В Историческия музей няма опашки, но е интересно
НОЩта събира откровени отзиви в книгата за впечатления
Таня Грозданова
„Госпожата ще откачи, че съм научила много“ – това е написла несигурна детска ръка в книгата за впечатления на Регионален историчски музей – Пловдив. Същата книга, която стои на КППТ-то за влизане в Източна Румелия. Прочетохме откровението, което започва с „Много интересно“ и нарисувано сърце, в първата вечер от трите в XIII-тото изнаие на НОЩ Пловдив 2017.
Историчестикият музей на площад „Съединение“ се включи за пореден път в нощта на музеите и галериите, и както винаги със за всекиго по нещо. Стотици семейства с деца преминаха от там в петък и събота вечерта.
Експозиция „Съединение на България 1885 г.” обхваща периода от подписването на Берлинския договор през 1878 г. до Сръбско-българската война от 1885 г. Основните акценти падат върху изграждането на Източна Румелия и осъществяването на Съединението на 6 септември 1885 г. Тя е включена в тридневния фестивал с още две изложби – „Зад вратите на трезора на ОББ” и „Непознатата война”, както и две детски образователни програми от МАЛКАТА НОЩ – събития за най-младата и будна аудитория.
В залата, посветена на историята на пловдивския гарнизон, децата се дивят на „костенурка – пепелинк“. „Какво ли не ги прихваща мъжете на война,“ коментира възрастен мъж, докато майка се мъчи да обясни на будната си дъщеричка „кой и защо би си направил поствака за пепелник от корубата на коснеурка“, както ѝ „къде е костенурката“.
„Тате, тате, виж каква пушка“ е най-честата реплика в залите на „Непознатата война”, която беше открита на 6 септември 2017 г. в присъствието на г-жа Илияна Йотова – вицепрезидент на Република България. Изложбата е изградена върху оригинални исторически свидетелства и акцентира на мястото на България във войната и участието на пловдивските полкове в най-големите сражения. За първи път пред публика се представят всички използвани във войната оръжия от фонда на Регионален исторически музей – Пловдив и колекцията от рисунки на капитан Владимир Петров-Чомаков – внук на доктор Стоян Чомаков.
Истински сълзи в очите тук предизвикват писмата на войниците от фронта до техните близки. „Непознатата война” показва забравени страници от първата „голяма” война в историята на човечеството, наричана „Европейската”, а по-късно и „Световната”.
Най – много селфита се правят пред експонатите от банковата изложба. Тук се налага да се обяснява на по-малките, че пишещата машина е първообраза на клавиатурата, циклостилът – на принтера и т.н.
По повод отбелязването на 25-ата годишнина от основаването си Обединена българска банка съвместно с Регионален исторически музей – Пловдив за първи път представя всички ценни антикварни предмети от своя фонд. Уникални пишещи и сметачни машини, стенни часовници, мастилници, преносим компютър и документи, свързани с банковото дело са част от експонатите, които връщат в миналото посетителите на музея.
Малките посетители на НОЩТА в детско ателие по рисуване се превръщат във фалшификатори. Те правят копия на банкноти в образователна игра, като могат даизбират между старинни и нови.
За разлика от други места, в които се наблюдава масов наплив, в Регионалния исторически музей няма тълпи, нито се образуват опашки, защото там се влиза с преклонение и винаги се научава по нещичко.
На излизане пък можеш да чуеш: "не знаех, че тук е била първата библиотека"; "не знаех, че Марашката чета е била най-яката"; "не занех, че е имало "религиозень социализъмь"…