АктуалноГласовеИзпод тепетоМненияНовини

Бизнесът за Пловдив иска от премиера намаляване на 10% ДДС за храните

Сдружение Бизнесът за Пловдив излезе с декларация до премиера Кирил Петков и финансовия министър и вицепремиер Асен Василев по повод наболелите в момента за икономиката въпроси- енергийната криза и инфлацията. От организацията предлагат и няколко конкретни мерки.

„Разчитаме на Вашите разум и визия за напредък и съхранение интересите както на българския бизнес, така и тези на народа ни. Бихме приветствали положително дискусия с Вас по гореизложените теми, която да доведе до навременни и правилни решения за всички заинтересовани страни“, обръща се към властта от Бизнесът за Пловдив.

Ето и мерките, които предлагат от сдружението:

I.Относно Енергийната криза:

В Европа се вихри невиждана и безпрецедентна до момента енергийна криза, тя не подминава и нашата страна. Това се отразява пряко и непосредствено не само върху икономическия сектор, а и рефлектира значително върху крайните потребители гражданите, което допринася за още по задълбочаващи се социални последици. В тази връзка от СНЦ „Бизнесът за Пловдив“ апелираме компетентните органи да вземат спешно отношение за овладяване енергийния проблем на национално ниво, като подкрепяме следните спешни мерки:

1. Една от най силните мерки би била незабавно да се преустанови износа на електрическа енергия от Република България, което неминуемо ще понижи и стабилизира, постоянно повишаващите се цени.
2. Също така, считаме за съществено необходимо да бъдат въведени и своевременни промени в правилата на Българска независима енергийна борса, с цел организиране на ликвиден вътрешен пазар за двустранни договори, с период на доставка на електрическа енергия от 6 до 24 месеца.
3. На следващо място, инвестициите във фотоволтаични системи в България се увеличават все повече, поради зараждащата се тенденция на зелена енергия и намаляване влиянието на глобалното затопляне. Все повече инвестиции различни по вид и мащаби се насочват именно в тази посока, същевременно тежките административни изисквания са едни от пречките за енергийната трансформация на
страната. Във връзка с това, считаме, че е необходимо въвеждане единствено на регистрационен режим на обектите за производство на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, което ще благоприятства процесите на плавен преход към нисковъглеродна енергетика.
4. Цените на горивата са високи, повишават се и около тях се създава сериозно напрежение. Недоволството е налице във всички браншове и жители на нашата страна. Намаляване на половина акциза на горивата ще предостави финансово облекчение на потребителите и на бизнеса в опит да се смекчат последиците от различните форми на непредвидими обстоятелства и покачващите се цени на горивата.

II.Относно увеличаващата се Инфлация:
Живеем в пазарна икономика, където един бизнес, когато прави производство съответно зависи от суровините, които влага, както и от енергията, която е необходима за производството на крайния продукт. Запознати сте, че кризата с цената на електроенергията, горивата и металите се отразява директно върху цената на всичко останало. Кризата, в която изпадаме в последните месеци е реална и тя изисква спешни антикризисни мерки, като подкрепяните от нас са:

1. Намаляване на 10% данък добавена стойност за храните, е една социално оправдана мярка, която държавата може да вземе, в помощ на своя народ.
2. Премахване за определен период от време 25% мита върху вноса на метали от страни извън европейския съюз. Тази мярка би стимулирала не само производството на метали вътре в страната, но и би стабилизирала цените на тази стока, влизаща в
ценообразуването на толкова много други стоки.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. 10% вие се подигравате с народа.ОТ КАКТО Е ПЕТКОВ НА ВЛАСТ НИ ВДИГНАХТЕ ЦЕНИТЕ НА 100% БЕЗ ДА ИМА ВОЙНА И ДРУГИ ПРИЧИНИ.ОСТАВКААА ПОДЛОГА АМЕРИКАНСКА

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина