„Иван Вазов” пешеходна? Може и да стане, може и да не стане…
Тестват нагласите за бъдещето на улицата с прилагане на тактически урбанизъм- бързи и временни намеси в градската среда
„Иван Вазов” пешеходна? Може и да стане, може и да не стане… Така звучи резултатът от провелата се снощи публична дискусия за бъдещето на най-красивата пловдивска улица. Както ви съобщихме вчера, главният архитект Димитър Ахрянов представи идеините разработки за превръщането на част от „Иван Вазов” в пешеходно пространство. Те предвиждат зоната от площад Централен до библиотеката да е забранена за автомобили, а частта от „Авксентий Велешки” до кръговото на Централна гара да е споделена зона със сериозно разширение на тротоарните настилки за сметка на пътното платно. Желанието на кметството е да направи историческата улица естествено продължение на пешеходната зона в Централна градска част.
„ Да осмислим новия жизнен цикъл на улица „Иван Вазов””, призова арх. Ахрянов, а повечето от присъстващите подкрепиха идеята.
В професионално подготвена презентация главният архитект представи разработката на екипа, в едно с исторически справки за улицата, настоящото й състояние и предложения за бъдещето й. Все още валидният Общ устройствен план от 2007г. предвижда частта от площад Централен до „Авксентий Велешки” да бъде пешеходна. Така ще е и в новия ОУП, който скоро ще бъде приет. Освен това той понижава класа на улицата в частта й от библиотеката до колелото на Централна гара , като така тя губи ролята си на основна артерия за обслужване на зоната.
„ Целим съхраняването на историческия облик на улицата и създаване на предпоставки за развитие на индивидуалния й потенциал. Ще съхраним чинарите, настилките, характерните елементи на градската среда, ако ги има, и възстановяване на загубените такива. Обмисляме въвеждането на единен пакет за градски дизайн”, разясни пред присъстващите арх. Ахрянов.
Предложението на общината е от Военния клуб до библиотеката улицата да е изцяло пешеходна, а трафикът да бъде пренасочен към „Цанко Дюстабанов”, като улицата стане двупосочна. Проверени са всички сгради в тази част от „Иван Вазов”, като изводът е, че по бъдещото пешеходно трасе има общо четири обекта с възможност за паркиране на автомобили към тях, за които трябва да бъде осигурен достъп- една фамилна къща, кооперацията срещу гимназията, детска градина и недостроен имот. За другите имоти достъпът може да бъде реализиран през страничните улици, или пък сградите нямат възможности за паркиране. Вариантите за частта от библиотеката до гарата са два- платното за автомобили се стеснява значително и остава в средата на улицата или се премества в северната част, за да се увеличи допълнително пешеходното пространство откъм Тютюневия град.
В дискусията се включиха дузина от присъстващите, които отправиха питания, препоръки или критики към идеята на кметството. Само едно мнение бе категорично против изваждането на автомобилите в отсечката до „Авксентий Велешки”.
„ От 2007г. има план за превръщането на частта от улицата до библиотеката в пешеходна, а днес сме 2020г. Това всява невероятно съмнение у нас”, подчерта възрастен господин. И в този контекст допълни, че осъденият за пожара в тютюневите складове Любчо вече е изтърпял присъдата си, а горелите сгради си седят така. „ Има една къща с десет автомобила и още толкова за охраната- тези хора ще имат ли специални пропуски?”, попита относно кооперацията, известна като Белия дом на Дража Вълчева той. „Въпросната сграда има достъп от Велико Търново”, отговори арх. Ахрянов.
Бяха повдигнати ред въпроси, основно свързани с автомобилите. Ще се въведе ли контролиран достъп? Как ще става зареждането на магазините? Къде ще отидат всички леки коли, паркирани край тротоарите и в момента на дискусията? Дали съдиите от Административен съд ще бъдат убедени да ходят пеш на работа? Отговорът на презентиращия бе, че решенията ще дойдат, ако общината тръгне да прави конкретния проект.
„ Похвален е всеки опит за изкарване на автомобилите от центъра”, подчерта млад мъж и попита дали са предвидени велоалеи по „Иван Вазов”. Арх. Ахрянов отговори, че се мисли в тази посока, но решението няма да е лесно заради естеството на настилката.
Живущата на улицата Катя Василева подчерта, че „Иван Вазов” се обслужва от много автомобили и попита каква е нуждата улицата да става пешеходна, след като в непосредствена близост е Цар-Симеоновата градина. Тя единствена взе отрицателно отношение по темата.
„ Тук е нужен тактически урбанизъм- бързи и временни намеси в градска среда. Затворете за няколко дни или за месец улицата и направете анкета сред хората. Така ще се стигне до решение на всички казуси”, смята Ласка Ненова. Оказа се, че именно в тази посока мисли и екипът на арх. Ахрянов. „Можем да започнем с временни намеси, да пробваме да я затваряме през уикенда”, предположи той.
Идеята подкрепиха кметът на Централен Георги Стаменов и главния архитект на района Петър Петров.
„Улица „Иван Вазов“ е естественото продължение на Главната улица и ще направим всичко възможно тя да стане зелен пешеходен оазис. Градът е преди всичко за хората“, заяви кметът на район „Централен“ Георги Стаменов. Той допълни, че за осигуряването на места за автомобилите трябва да се придвижи проектът за многоетажен паркинг на бул. „Руски“.