Сцената, на която Тина Търнър изпява големите си хитове
За тепетата на Пловдив сме писали многократно и с право те са един от символите на града ни. Разхождали сме ви виртуално из най-различни пътечки и сме заснемали спиращи дъха пейзажи, но днес ще ви разкрием малко повече информация около един от обектите, които като че ли остават встрани от цялата история, свързана със седемте хълма.
Летният театър на Бунарджика бил построен само за около два и половина месеца и открит на 11 септември 1954 г. в източното подножие на тепето. Стъпаловидното му разположение е естествено, поради изграждането на седалките във вдлъбнатината на хълма. Има 1800 места. Бива ремонтиран основно през 2007 г. , като вече може да се похвали с ажурно покрита сцена и увеличен капацитет – цели 2500 места.
Дълго още по-старите меломани от Пловдив ще помнят емблематичния концерт на Джейн Сверт с шведската група „Северните тигри“, „озверила“ милицията, която укротява с палки полуделите от „густо“ рокаджии. На сцената му се е изявявала още великата Тина Търнър (САЩ) през 1981 г., но и Марино Марини, Клаудио Вила, Робертино Лорети, Милва (Италия), испано-френският певец Луис Мариано, много популярен в страната ни тогава от филма „Певецът от Мексико“ (1966), Женифер (Канада 1967), Тони Далара (Италия 1969), рок групите „Но То Цо“ и „Червените китари“ от Полша (1971), „Сребърни криле“ от Югославия (1980) , прочутата унгарска група „Омега“ (1980), „Бело Дугме“ от Югославия (1982), Микис Теодоракис (Гърция 1980), както и редица други известни чужди изпълнители.
За концерта на Тина Търнър пловдивчани си спомнят, че билетите свършили буквално за минути, а мнозина слушали отвън пред входа, въпреки многобройната милиция с кучета, която обикаляла околността и се грижела за сигурността на световноизвестната звезда. Някои дори са правели чудеса от храброст и са се катерили по дървета и тайни пътечки, за да чуят на живо и отблизо емблематичните хитове.
Българските естрадни изпълнители Ирина Чмихова, Леа Иванова, Емил Димитров, Лили Иванова, Георги Минчев, Борис Годжунов, „Стакато“, „Щурците“, „Тоника“ и позабравените, но големи имена в българската естрада Атанас Капитанов, Сашо Димитров, Сиси Станева (с буквално мъжки басов глас), Мария Мицева също неведнъж са събирали тълпи от почитатели, които са се редели на дълги опашки за заветния пропуск.
Още по темата може да видите в Lostinplovdiv.com.
Архитектите в България винаги са пренебрегвани,забравяне.В държавата ни липсва уважение към труда на архитекта!Много е тъжно.
Добрите журналистически маниери в белите държави споменават освен дати за една постройка, още и АВТОРА, архитекта над белия лист на чертежа.