Стефан Колев Skill в едно пътешествие за музиката, Капана и уличната култура
Още от малък, всичките ми пари отиваха за касети, после за дискове и плочи. Това е един вид борба да надграждаш знанията и да развиваш любопитството си
Стефан Колев – Skill е добре познат на пловдивската общност. Тясно свързан с Капана, той е отдал труда си за неговото развитие. Основател на Домъ на плочата, заведение "1890" и базари за грамофонни плочи, Стефан е интересна и всестранна личност. DJ, бивш графитаджия, дизайнер, радио водещ и още много други. Той е и един от първите пловдивчани, който почва организирането на некомерсиални Black партита. Занимава се с почти всеки отрасъл на изкуството и е изградил име, което да бъде уважавано и търсено за проекти. Вижте какво сподели той за нашите читатели, пред Паулина Гегова.
-Какво се крие зад псевдонима Skill?
Измислих псевдонима още от DJ-ските си години. Първоначално беше различен и дълъг, и хората не го запаметиха. Затова седнах с речник в ръка и почнах да търся нещо със С, заради името ми. Попаднах на думата skill, която означава умение и реших, че е подходяща за мен. Прякора може сам да си го избереш, но ако не ти пасва, хората го усещат и не го приемат.
-Какво е за теб музиката?
Тя е част от мен! Музиката се усеща с душата и сърцето. Тя е универсален език, с който хората могат да се разбират. Може да не знаеш дадения език, но с музиката го пресъздаваш. Тя е като поезията. Приемаш вибрацията, която някой е сътворил.
-А "1890"-та?
Нова крачка в моя живот. След всички тези години обикаляне, заведението е един вид моето собствено място. Установих се в него.
-Помня, че преди време си беше забравил пулта в едно такси. Как се разви ситуацията?
Забравих го на задната седалка. Никой от самата фирма не ме потърси. Имам приятел, който също беше DJ, а неговият баща се познаваше с таксиметровия шофьор. Въпросният му се обади, за да го пита дали го иска за сина си и ето как пултът се върна при мен.
-Наскоро ми спомена, че на предстоящия Капан фест ще организираш интернационален базар за плочи. Разкажи ни малко повече.
Идеята е да събера приятели от Сърбия, Македония, Турция, Гърция, Румъния, Холандия, Италия. За последните не е много сигурно, но за Балканите е. Когато направих Домъ на плочата не исках хората да го приемат като магазин, а като място, в което да разпространяват тази идея. Целта е да популяризира естетиката на слушане на музиката. Когато хванеш плочата има арт, всичко е издържано до най-малкия елемент. Самата плоча изисква отношение, да се грижиш за нея. Затова и организирам базарите. Фестът ще е съчетан с музика, ще се пускат различни стилове, целящи хората да са щастливи.
-Мислиш ли, че ще има интерес?
Съдейки от миналите години, да! Имаме продадени много грамофони на млади хора. Повтарям се, но всеки има нужда от отношение. Не може просто да присъстваш в този свят, без да имаш отношение към него.
-Капана, като че ли, е отделен дишащ организъм в града. Той е занаятчийски и културен квартал. Защо е толкова важен?
Според мен, Капана е важен, за да покаже на хората, че нещата могат да се случват и всичко зависи от самите нас. Когато дойдохме за първи път, не можеше да се разминеш от коли. Поехме инициатива да превърнем района в пешеходна зона и успяхме. Това е доказателство, че няма нищо невъзможно, но не трябва да забравяме, че всичко зависи от нас.
-Ти си зает човек. Остава ли ти свободно време?
Намирам, но периода, в който съм е натоварен. Човек трябва да дава от себе си колкото може повече, за да се чувства спокоен после…
Цялото интервю със Skill можете да прочетете в КАПАНА.БГ