Съюзът на международните превозвачи с остра декларация за поредното раздаване на милиони от Общината за фирмите, обслужващи масовия градски транспорт
“В обществото се правят грешни внушения, че обслужването на градските автобусни линии е социална услуга”
Съюзът на международните превозвачи в България излезе с остра декларация след последните събития в Пловдив, при които управата на града за пореден път дава милиони левове на фирмите, обслужващи масовия градски транспорт, в нарушение на подписаните търговски договори.
От най-представителната браншова организация, която обединява повече от 800 легитимни и реално работещи фирми, осъществяващи международни превози на товари на територията на три континента, определят случващото се като “порочна практика”, “непрозрачно раздаване на пари”, което води до липса на реални инвестиции и конкуренция.
В декларацията се казва, че:
“Отношенията между Община Пловдив и частните превозвачи, които обслужват градските автобусни линии, се е наложила порочна практика да се предоставят общински средства на превозвачите в особено големи размери по непрозрачен начин и в условията на натиск от спиране на транспорта.”
От съюза обръщат внимание на факта, че в обществото се правят грешни внушения, че обслужването на градските автобусни линии е социална услуга, която се нуждае от общинско финансиране. И подчертават, че става дума за търговска дейност, извършвана по сключен и подписан от две страни търговски договор, с калкулирана търговска печалба.
Големите български фирми в бранша приветстват идеята, която миналата година бе предложена от Община Пловдив, за създаване на общинско предприятие, което да обслужва градския транспорт на града. Като в същото време изразяват съжаление, защото не се отчитат стъпки в посока на реализирането ѝ, което води до задълбочаване на съществуващите проблеми.
“При сегашната ситуация предоставянето на превозните услуги е с ниско качество и цена, която се повишава.
Предстои поредното раздаване на поредните милиони и с неубедителни аргументи и в нарушение на подписаните с превозвачите договори.
Тази практика на непрозрачно раздаване на пари поддържа липсата на конкуренция в бранша и отблъсква българските превозвачи да инвестират в бъдещето на транспорта в града.
Силно се надяваме, че пловдивската градска управа ще оцени адекватно ситуацията и ще изпълни своето призвание на гарант на обществения интерес”, завършва декларацията, под която стои подписа на Ангел Траков, председател на УС на Съюзът на международните превозвачи в България.
Пловдив сигурно е единственият град, който ликвидира изградената си мрежа за екологичен градски транспорт. Евала, Тотьо и Сие. Не знам вече има ли достатъчно останали нормални хора или повечето, които не са емигрирали си харесват тая утайка, да ги управлява. И не говоря само за политиците, а и за великите псевдобизнесмени и други схемаджии, които карат коли за по 300 хил., ама 1000 лв. заплата им се струва много. И вместо обществото да ги презира, ги идеализира.
Да ама тогава няма ,кой да плаща комисионна !Сега 20% се връщат обратно,къде?В чекмеджето на гербавите и некадърни ,самозванци,назначени за кметове!
В белите държави градският масов (вкл. електрически) превоз на данъкоплатците е задължителна ФУНКЦИЯ НА ОБЩИНАТА.
Не на „подизпълнители“, на ортаци, на мафии.
Така е от десетилетия не, а от столетия
Щом многохилядната тълпа заплатаджии са се „отървали“ от такава функция, то тогава Градът може и да се ОТЪРВЕ ОТ ТАКАВА „ОБЩИНА“
Съвсем обратно на твърденията на търговци, продавачи, бизнисмани, далавераджии, скубачи и хиени разбира се. че градслият масов транспорт НЕ Е ТЪРГОВСКА ДЕЙНОСТ С ЦЕЛ ПЕЧАЛБА.
Сиреч не е вярно, че (цит.):
„И подчертават, че става дума за търговска дейност, извършвана по сключен и подписан от две страни търговски договор, с калкулирана търговска печалба.“
Никак никъде по света градският транспорт НЕ Е НА ПЕЧАЛБА, а винаги губи – и в това се намесват изборните власти на населението.
Ама не по такъв гламав хайдушки начин. Превозвачите да се преориентират към …ресторантьорство, щом не им отърва.
Довършвам изречението, че „…градският транспорт НЕ Е НА ПЕЧАЛБА, а винаги губи – и в това се намесват изборните власти на населението…“ ЧРЕЗ ОРГАНИЗАЦИЯ СЪС СЪОТВЕТНАТА МОЩНОСТ.
Частниците не могат да се справят, тая работа е „на баир лозе“ и те си правят криви сметки без кръчмаря.
Населението с право очаква обществено ОБСЛУЖВАНЕ.