Невероятната Индия идва в Пловдив
Иван и Виктор Иванови подреждат фотоси от пътуването си по течението на река Ганг край Джумаята
Изложба „Невероятната Индия” се открива в събота в Пловдив. Експозицията от шеметните фотографии на пловдивския художник-дизайнер Иван Иванов и сина му Виктор ще бъдат подредени във вернисаж на открито край Джумаята на19 май от 19.00 часа. Фотосите са правени в рамките на седем дни през април, по време на специално пътуване в Индия – градовете Делхи, Джайпур, Варанаси и Бодхгая. Изложбата се състои от 24 фотографии и ще бъде пътуваща – в Пловдив ще остане 20 дни, след това заминава в Стара Загора – 14 – 31 юни, Бургас – 12 – 31 юли, в края на август е във Варна, а през септември – в София. Фотографиите са уникални и ще бъдат изпратени за участие в конкурси на National Geographic.
Фотографиите на тема “Невероятната Индия” са вдъхновени от личните преживявания на авторите в Хималаите, Южна Индия и по течението на река Ганг. Работите са силно повлияни от срещите с хората в тази невероятна страна.„Индия ме провокира с това, че се замислям за собствения си начин на живот, за собствените си действия и постъпки. Там абсурдите са изведени до крайност от гледна точка на европееца. И в цялата тази бедност и хаос хората са невероятно добронамерени и отзивчиви. Толкова добри хора в толкова голяма мизерия. И тази култура която на пръв поглед няма обяснение..”, споделя Иван Иванов. Той завършва Художествена Академия в София, участва в множество художествени изложби в страната и чужбина. Работи като дизайнер и художник. Виктор Иванов в момента завършва филмова продукция в Англия. И двамата са от Пловдив.
Изложбата е организирана и спонсорирана от магазини “ГАНГ – невероятната Индия”.
„Невероятната Индия” показва хора и ситуации. Зад всеки един фотос има история, която е описана и ще може да се прочете по време на изложбата. Текстът е преведен и на английски език. Ето две кратки истории на снимките, които публикуваме:
Манастирът Карма в Бодхгая
„Тибетският манастир Карма е дом на 300 деца. Денят започва в 5 часа сутринта с молитви и медитация, следват тежки занимания, а след това – игри навън. По тибетска традиция едно дете от всяко семейство постъпва в манастир и става монах.”
Жътва в Раджастан
”Цялото семейство работи усилено по време на жътва в Раджастан. От добива зависи прехраната на цялото семейство през годината. Красиви сарита предпазват лицата на жените от праха и внасят изящество и красота в картината на тежкия селски труд.”
Бабá от Рутпраяг
Баба означава учител. Бабá от снимката живее в малка колиба до реката от 40 години насам. Казва, че хората идват при него за съвет и той ги напътства в духовния им живот. Бабá вярва, че бог Шива живее във всяко куче.