Позитивната промяна в града, реализирана от сдружение БГ Бъди активен, бе номинирана и в 4-те категории на конкурса
Ласка Ненова, основател на сдружение БГ Бъди активен, бе отличена с титлата „Посланик на доброто“ в 10-тото юбилейно издание на конкурса “Пловдив – Град на доброто”, организиран от Община Пловдив. Церемонията се състоя във вторник в Цар Симеоновата градина, а награда бе връчена от Заместник-кмет “Спорт, младежки дейности и социална политика” г-н Георги Титюков.
Конкурсът цели да отличи онези истински добри хора, които напълно безкористно подават ръка на човек в нужда или се борят за развитието на нашето общество. Номинирани могат да бъдат всички хора извършили малки и големи добри дела. Ласка Ненова бе номинира и в 4-те категории категория и заслужено спечели специалната награда в юбилейното издание на конкурса –„Посланик на доброто“.
Тя посвети наградата си на всички добри хора, които са подкрепяли сдружението. Защото правенето на добро понякога е много уморително и изисква подкрепа. „Добър човек и посланик на доброто не се става сам. Посвещавам тази награда на всички хора, които са подкрепяли мен и в последствие сдружение БГ Бъди активен. Започнахме в Пловдив преди повече 10 години, а сега вече сме организация с национален обсег.“, каза Ласка Ненова по време на церемонията – „Всяка една награда, всяка една похвала, която получаваме ни дава мотивация да продължаваме напред. Да правиш добро може да бъде уморително и изисква много подкрепа. Ще се радваме да продължаваме да правим добро заедно“
Основаното от Ласка Ненова сдружение БГ Бъди активен е неправителствена организация от Пловдив с идеи за позитивна промяна в обществото и която работи с мрежа от десетки организации, активисти и доброволци, заедно с които достига до местните общности в различни населени места.. Сдружението има установени партньорства с държавни и международни институции като: Министерство на Образованието и науката, Министерство на Младежта и спорта, Министерство на Здравеопазването, Министерство на Околната среда и водите, Европейска комисия и работи отблизо с международната асоциация за спорт и култура ISCA , Дания.
Сдружението работи в Пловдив вече близо 10 години, за които е осъществило множество идеи за позитивна промяна в обществото и е реализирало инициативи свързани с доброволчество, физическа активност, облагородяване на градската среда и устойчив начин на живот за гражданите на Града под тепетата. През годините сдружението координира много мащабни събития част от Now We MOVE кампанията като: MOVEWeek, Ден на Отворените улици, „Ден на спорта в училище“. От Пловдив стартира и програмата _Място България, която цели подобряване на градската среда, инвестиране в нови и различни места, които отговарят на нуждите на местните общности, изграждане и поддържане на партньорски взаимоотношения между Общината, НПО сектора и младите хора, както и активно въвличане на младите хора от идеята до реализацията на мястото.
През 2019 г., когато Пловдив бе столица на културата, организацията допринесе за това тази столица да е чиста, благодарение на множеството активности и доброволчески инициативи в целия град, като инициира платформата “Аз, Ти, Пловдив!, с която насочва вниманието на хората, към тяхната отговорност в градската среда. В рамките на 4 години, БГ Бъди активен облагородява зони в различни квартали: Тракия, Кършияка, Кючук Париж, Централен, Младежки хълм, като включва и местните жители с цел създаване на активно гражданско общество, защото ангажираните граждани имат много по-голяма отговорност към местата, които обитават.
БГ Бъди активен продължава активно работа в града, катто през изминалия месец организира десетки събития, част от фестивал Град след Пандемия, с който постави редица въпроси свързани с възстановяването и изграждане на „ново нормално“, което трябва да е приоритет за всички хора, бизнес и градове. Засегнати бяха теми като Екологичен и чист Град; Жив и действащ Град; Приобщаващ и устойчив град и Активен Град. Целта на БГ Бъди активен с фестивала бе да даде възможност на всички граждани да участват активно в изграждането на едно ново, различно, устойчиво, равнопоставено и здравословно бъдеще на нашите градове и в частност на Пловдив. Като част от фестивала бе проведен и благотворителен крос – Европейска миля с кауза Спри Рака, като средствата събрани по време на събитието бяха дарени на сдружение СПРИ РАКА и ще отидат в подкрепа на Детската клиника по онкохематология.
Наградата за градско развитие получи Тони Симидчиева, която през годините допринася за развитието на занаятчийството в града. Наградата ѝ беше връчена от Чавдар Каришев – директор на БНР – Пловдив и член на журито в кампанията в категория „Градско развитие“.
В категория „Социална дейност“ признанието получи завеждащият отделението по УНГ в Университетска болница „Пълмед“ д-р Атанас Гюлев.
За „Образователна дейност“ приза заслужи Тина Димитрова – създател на първия специален баскетболен отбор в България, в който напълно безплатно се обучават деца и младежи с увреждания.
В категория „Добротворчество“ наградата беше присъдена на Анна Стайкова-Петерманн – наскоро пенсионирана медицинска сестра, която в продължение на няколко години работи в голяма международна компания и на територията ѝ създава локално доброволческо формирование, в което се включват служители от различните звена и отдели на завода. По време на извънредното положение се включва в редица доброволчески инициативи: пазарува храна и лекарства на възрастни и самотни хора, на семейства под карантина; оказва психосоциална подкрепа по телефон.
Видях преди време табелка: Вързвайте домашните си любимци. Не изхвърляйте боклука си през терасата. Не тъпчете градинката. Вече живеете в град Варна.