25 частни лица и компании „осиновиха“ мозаечни птици в кампания на фондация „Приятели на базиликата“
До този момент кампанията „Подари си птица“ е събрала 117 500 лева. Имената на благодетелите са изписани на стената на дарителите на входа на Епископската базилика
Дни преди официалното откриване на 18 април на най-новия културен център на Пловдив екипът на „Садина 99”, преработвател и износител в целия свят на белен слънчоглед, „осинови“ мозаечна птица от Епископската базилика. По предложение на Катя Стайкова, изпълнителен директор на „Приятели на базиликата“, с предвидените 5 000 лева дарение фирмата закупи препарати за обработка на мозайките срещу плесени, мъхове, лишеи и друга вегетация.
„Садина 99” ООД е 25-ият дарител, включил се в кампанията „Подари си птица“ на фондация „Приятели на базиликата – Пловдив“. Фондацията набира средства от бизнес общността и граждани, с които ще подпомага културни събития, представления, детски образователни програми, изложби, конференции в Епископската базилика на Филипопол.
Екипът от реставратори на доц. Елена Кантарева-Дечева има проблеми с високата влажност в северния кораб на Базиликата. „Доц. Кантарева сподели, че след извършени проби за третиране на мозайките с материали на немската фирма Nano Care резултатите са обнадеждаващи. Затова предложих на екипа на „Садина 99”, вместо да дари пари за предстоящи събития в Базиликата, да закупят от тези иновативни нанопродукти“, обясни Катя Стайкова. Тя свързва дарителите с арх. Григор Михов, управител на фирмата вносител „Нано Коут“. Така две нанопокрития: Nanoflex infusion – който прониква капилярно дълбоко в основата на мозайките и предотвратява достъпа на влага в терена и Nanoflex PRE 440 – за заздравяване на слоя до 3-4 см под мозайките, ще бъдат предоставени на екипа от реставратори. С тях те се надяват да спрат влагата в дълбочина и да защитят структурите от плесени и друга вегетация за продължителен период от време. От своя страна арх. Григор Михов подари на реставраторите Nanoflex AG 1-4 – продукт за дълготрайна повърхностна защита на мозайките срещу вредни въздействия.
25 са компаниите и частните лица от България и САЩ дарители до този момент в кампанията „Подари си птица“, припомня Катя Стайкова. Кампанията бе инициирана от фондация „Приятели на базиликата – Пловдив“, която обединява активни граждани и бизнеса под тепетата. Нейната мисия е да превърне Епископската базилика в оживен културно-образователен център, привлекателно място за деца и възрастни, пловдивчани и гости. В Базиликата бяха открити два слоя мозайки с обща площ от около 2000 кв.м. Горният слой съдържа изображения на над 100 различни птици, сред които бизнесът и гражданите избират, „осиновяват“ и се „грижат“ за тях, като даряват 5000 лева.
Кампанията тече постоянно. За повече информация може да посетите сайта www.plovdivmosaics.org или да се свържете с Катя Стайкова, изпълнителен директор на фондация „Приятели на базиликата – Пловдив“, на телефон +359 886 300 333 или имейл [email protected] и [email protected]. В сайта на кампанията са качени изображения на прелестни хвъркати, от които дарителите да избират. А вече могат да ги видят и на живо, на място, след 18 април.
Досега дарители от САЩ и България са: Съветът на директорите на Фондация „Америка за България“, семейство Шилър, семейство Вандер Уил, Шарлийн и Гари МакДугъл, Джойс и Франк Бауър, семейство Скот Фалк, семейство Карпентър, Гейл Байски и Рик Хиберд, Петър Георгиев Спасов, Пламен Костадинов Николов, Ася и Славик Табакови, Таня Пушкова-Даскалова и Петър Даскалов, фамилия Гиздакови и Гиздаков ЕООД, фирмите – „EVN България“, „Спийдфлоу“, „Милара Интернешънъл“, „Атаро Клима“, „Камо билд“, „Интеркомплекс“, „АНДИ“, „Садина 99”, „Респект консулт“, хотел „Империал“ – Пловдив, фондация „Пигмалион“ и фондация „Нови хоризонти“.
До този момент кампанията „Подари си птица“ е събрала 117 500 лева. Имената на благодетелите са изписани на стената на дарителите на входа на Епископската базилика.
Най-големият музей на мозайките в Европа /открити на едно място/ е сред най-значимите реставрационни проекти в България от последните няколко десетилетия, осъществен с подкрепата на Фондация „Америка за България“, Община Пловдив и Министерството на културата, и с участието на стотици доброволци.
И двата музея в Турция и Тунис са големи и разкошни, но там са събрани мозайки от много места (и малка част от тях са християнски). Уникалното на Епископската базилика в Пловдив е, че тя съдържа най-големите ранно християнски мозайки откривани досега в света. Следващата такава базилика (също от 4-ти век) е в Аквилея, Италия – със 760 кв.м. мозайки (на един ред).
стига с тези провинциални патриотарски приказки, вижте музея в Газиантеп, Турция с 30 000 кв.м. мозайки и музея на мозайките „Бардо“ в Тунис и тогава пишете
Камиларите могат да имат и по 100 кв.км.
мозайки но не са в град, като Пловдив.