Защо буксуват процедурите за Тютюневия град?

Защо буксува приемането на дългоочаквания план с общи и специфични правила за Тютюневия град? Този въпрос си задават пловдивчани от много време насам. Задават си го и инвеститорите, които притежават имоти в зоната. Оказва се, че си го задават и от общината. В момента топката е в НИНКН, но вместо да я подадат към местната власт, от института предпочитат да я тупкат. Или поне така излиза от коментар на главния архитект Димитър Ахранов по темата пред Под тепето.

„В целия този процес сме съдействали на НИНКН по какъв ли не начин, а в крайна сметка в момента Тютюнев град няма режими за опазване. Те, по закон, се изработват в Министерството на културата. Не виждам по какъв друг начин можем да им съдействаме на Института, за да се случат нещата. Не знам защо за Тютюнев град се стигна до момента, в който се създава впечатление, че се прехвърля топката напред назад”, обясни арх. Ахрянов.

От НИНКН пък в последните седмици заявяват, че именно общината е тази, която забавя процеса, тъй като Института изисква от местната власт документация, която не получава.

„В момента две са нещата, които Института към Министерството на културата казва, че са при нас. Едната тежест е, че не са получили информация за част от обектите. Те са ни дали пълен списък със сградите в Тютюневия град и искат информация за одобрени проекти в архива на община Пловдив. Всички сме наясно, че преди да стигнат до архива на общината, всяка една сграда, която е част от ансамбъла Иван Вазов и Тютюнев град е минала на съгласуване през тях. Второто нещо, което ни поискаха, е данни за собствеността за част от тези сгради. А общината не администрира такъв тип данни. Администрирането на данните относно собствеността се прави от Агенция по вписванията и Агенция по кадастър. И в един момент община Пловдив е обвинявана, че не предоставя данни за собствеността и не осигурява достъп до частни имоти, което меко казано е абсурдно”, коментира главният архитект.

Той допълва, че през последните две години администрацията прави всичко по силите си, за да върви процеса. Дори се е ангажирала да помогне на Института със заснемането на част от сградите в Тютюневия град.

„ Тютюнев град върви много странно във времето. ЕСУТ вече разгледа подробният устройствен план на Централна градска част, като сме оставили като забележка в последствие когато Министерството на културата и в частност Института приемат някакви режими на опазване, те да бъдат допълнително добавени като специфични правила към плана. За да може този ПУП да се приеме най-накрая- все пак той е възложен 2014г. Толкова година са минали от тогава. Изпадаме в много сериозни бюрократични проблеми. Хората вече искат да изменят ПУП-ове вътре в централна градска част. Много е сложно като процедура за администриране, още повече, че сме в процес на изменение на Общия устройствен план”, добави арх. Ахрянов.

Към момента има издадени три строителни разрешения за складовете по продължение на ул. „Иван Вазов”, сред които и тези на РИПА, които изгоряха преди 6 години.

 

Exit mobile version