За едни 5 лева … с любов и обида

Голямо българско издателство засегна четящите хора на тема покупателна способност 

„… Феномен е обаче, че в Пловдив най-често подаваната банкнота за книга от 5 лв е петдесетолевка. Затова един съвет…“ – пише Бард 

Постът на ИК „Бард“ в социалната мрежа, озаглавен „За петолевките с любов“ и направен днес от Алея на книгата в Пловдив, е меко казано странен. Администраторът на страницата може би се е опитал да привлече внимание към коша с промоциите и грубо е засегнал четящите хора на тема покупателна способност, на фона на галопиращата инфлация.

От името на издателството се прави феноменелан извод, че „в Пловдив най-често подаваната банкнота за книга от 5 лв е петдесетолевка„, след което се дава на пръв поглед нещо като съвет да не си губите времето с неподходящи книги, който ако поразсъждаваш е обиден дори за Бард.

Да си правиш автореклама с режисиран кадър и да държиш сметка на четящите хора/клиентите ти/ като им броиш парите в портфейла е достолепен пример за ГАФ в учебниците по маркетинг.

Паричните проблеми карат хората да правят странни неща„- Артър Хейли

Ето целият текст на поста:

„За петолевките с любов.
Пиша тези редове с признанието, че и аз обичам да купувам намалени книги и със съзнанието, че в „коша“ често падат и много качествени заглавия. Феномен е обаче, че в Пловдив най-често подаваната банкнота за книга от 5 лв е петдесетолевка. Затова един съвет: времето е най-скъпото нещо, което притежаваме, често си позволяваме да губим това време с неподходящи книги, към които посягаме заради цената. Не го правете, вие заслужавате най-доброто, което можем да предложим. Според вкуса и настроението ви.“ 
Публикацията, естествено, предизвика голяма дискусия.
Ако ви платя много пари, за да видите реалността по определен начин, ще го направите.“ Дан Ариели
Вижте част от коментарите под поста:

“ Не знам как го правите, но всяка година успявате да обидите пловдивчани.

Като се дразните, просто махнете коша с намалени книги. Или приемете, че има известна разлика във финансовите възможности по градовете. За съжаление тази година ви пропуснах, просто защото нищо интересно или качествено ново нямате в каталога си за фантастика/фентъзи.
Искрено ви пожелавам успех.“ – Тарик Ерканян  
Отговорът на Бард: „Няма раздразнение, пловдивчани са между най-скъпите ни клиенти, а поведението с намалените книги е сходно в цялата страна. Горните редове са продължение на десетки разговори, които видим с клиенти: че желаят да четат определени автори и заглавия, но ги няма „безплатно“ в „Замунда“ и „Читанка“. Че искат намалени Ролинс и Конъли и когато не можеш да им предложиш , посягат към заглавия, които далеч не са Ролинс и Конъли… Казвам хиляди пъти „да“ на истинските находки и „не“ на компромиса заради ниската цена.“
Името и парите винаги взимат връх над системата…“ – Кърт Вонегът
„Този пост е, меко казано, странен. Бихте ли пояснили каква е била гениалната мисъл на лирическия герой?“ – Весела Игнатова – Иванова
„Това, че някой дава 50 лева като си купува книга, не означава, че може да си позволи да похарчи повече. От къде знаете, че с тези пари не трябва да кара следващите 10-15 дни да речем.“ – Зорница Младенова
Ти да видиш….
Това леееко обидно звучи…и грубо
А намаленията в сайта Ви…и с тях ли се подценяваме?!
Колкото и луд фен да съм на определени поредици, нямам възможност да давам по 25- 30 лв. за книга….
Купувам ги, когато ги намалите….
Ах, колко съм се подценявала без да знам!!!“ – Андрияна Андреева.
Можете да питате за парите на бедните, но е нетактично да задавате подобни въпроси на преуспяващите.“ – Карсън Маккълърс.
Този пост е толкова грозно написан, че отблъсква още повече и малкото хора, които в днешните времена отделят пари за книги. Вие като издателство трябва да цените всеки лев, защото точно той подпомага съществуването ви и осигурява заплатите.“ – Десислава Апосолова.
П.П.: Да не забравяме, че антиковид мярката, която свали ДДС-то на книгите на 9% и бе удължена до края на настоящата година, по никакъв начин не се отрази в корекция на цената надолу, а в условията на Covid-19  спадът на продажбите на книги е между 50 и 70 %.
Цената е това, което плащаш. Стойността е това, което получаваш.“ – Уорън Бъфет

Не са банани. Книги са!

Програмата на Пловдив чете за 18-ти юни

Exit mobile version