Пловдив ще е първият у нас град със собствен бранд

Пловдив ще е първият град в България, в който ще бъде приет и следван единен бранд за общоградска естетика. По постигането на тази изключително мащабна и важна цел работи общината, съвместно с експерти в сферата на дизайна. Началото на въвеждането на градския брандинг на Пловдив се очаква да се случи на 5 септември, когато под тепетата ще е бурно- ще честваме 10-годишнината от спечелването на титлата Европейска столица на културата и 5 години от реализирането на този най-важен проект в новата история на древния град.

Представянето на детайли от новия единен брандинг ще е само част от мащабната програма за честването на двете годишнини, свързани с ЕСК, по която основно работи Фондация Пловдив 2019.

„ Много искахме да има едно общоградско честване в смисъла на Заедно-то. Поради тази причина сме планирали в този ден множество по-малки събития и едно много голямо. Ще имаме голяма сцена, за да поканим целия град на площада, а на нея ще излезе много силен световен изпълнител, който вероятно ще бъде обявен следващата седмица. Паралелно ще върви и фестивалът „Улица Станционна”, който ще затвори за автомобили част от „Иван Вазов”. Вярвам, че ще са незабравими моменти за всички пловдивчани и гости на града”, анонсира зам.-кметът по култура Пламен Панов във видеоподкаста „В Капана” на Под тепето:

YouTube video player

Той обаче разкри много малка част от по-голямата мисия- Пловдив да е абсолютно отличителен, естетически изчистен и още по-разпознаваем чрез приемане на обща визия за града чрез единен бранд, който трябва да промени коренно цялата среда.

„Работим по обща визия за града. Това, което хората наричат замърсяване на визуалната среда, е нещо, което ние искаме да променим. Общината се залавя сериозно за това да имаме единен брандинг при представянето на различи градски елементи. Но това няма да стане веднага. Първо ще имаме брандбук, който ние ще покажем на обществеността, за да можем да го налагаме през тези четири години, като започнем първо с централната зона”, повдигна завесата Пламен Панов.

Той е категоричен, че когато искаме да имаме успешен туристически град, той не може да е такъв само с много музеи, хубава сграда на БНБ, ремонтирано кино Космос или много събития, но да има усещане за еднаквост и визуална чистота на градската среда. Да има усещане за градска естетика.

„ Плановете ни са това нещо да се случи и да бъде наложено. Да нямаме повече различни кафяви табели за културни забележителности например, или различни по вид, цвят и шрифт табели на улиците”, добавя зам.-кметът.

Крайната цел е Пловдив да бъде красив и естетически във всеки детайл и да бъде даван за пример за съвременен европейски град, както това се случва с румънския град Клуж например. Плановете са дори да бъде въведен единен шрифт, който да се ползва от всяка една от публичните институции и във всеки детайл от градската среда- той вече е създаден и е известен като PlovdivTypeface, но се използва предимно от частни организации, а не от общински.

Като е готов брандбукът на Пловдив, администрацията смята да го представи пред обществеността чрез медиите и след това ще разчита да бъде подкрепена освен от гражданите, но от бизнеса, от други публични институции, частни и неправителствени организации в града.

Целия епизод на „В Капана“ на Под тепето с участието на Пламен Панов гледайте тук:

YouTube video player
Exit mobile version