Гл. арх. на Пловдив: В проекта за изменение на ОУП са предложени “зони за превантивна защита”

Арх. Димитър Ахрянов иска работна среща с екипа на Настимир Ананиев

В зоните попадат сгради, които притежават характеристики на паметници на културата, но още нямат статут, поясни той пред Под тепето

Главният архитект на Пловдив Димитър Ахрянов отговори на въпроси на Под тепето по повод изнесената от председателя на Комисията по регионално развитие, благоустройство и местно самоуправление към Народното събрание Настимир Ананиев информация за получен сигнал в приемната му, касаещ спирането на строителни обекти и определянето на сгради за паметници на културата.

Арх. Ахрянов как ще коментирате сигнала, който оповести след приемната си в Пловдив Настимир Ананиев?

Чух се с него, след като излезе информацията. Предполагам, че нещата са му представени некоректно и г-н Ананиев ги разказа по този начин, без да ги е  проверил.

Разбрахме, че сте поискали среща.

Предложих да направим работна среща с екипа му, ако те виждат нещо притеснително в протокола да го обсъдим, и ако трябва да го доработим. В момента сме в процедура на разработване на ОУП и тяхното действие, или бездействие, може да забави Плана, което за град като Пловдив е доста смущаващо.

Сигналът, или поне начинът, по който той бе представен, гласеше, че ЕСУТ е спрял едва ли не всички строителни обекти в общината със свой протокол от 1 октомври м.г. и с него се определят сгради за паметници на културата. Зам.-кметът по строителство Пламен Райчев коментира пред медията ни, че цитираният документ касае проекта за ОУП на Пловдив. Той е публично достъпен на сайта на администрацията и в него няма такива неща. При обстойното му разглеждане обаче прави впечатление въвеждането на “зони за превантивна защита”, които биха могли да се отнесат към част от твърдението – “определя паметници на културата”. Моля, да обясните за пловдивчани, на достъпен език, какво представляват тези зони!

Всички знаем, че в Пловдив има много сгради от началото на миналия век, които са  архитектурни шедьоври, а по една или друга причина не са попадали досега в полезрението на институциите. Дори с вашата медия не веднъж сме говорил по темата.

В последната година бяхме направили едно проучване на база интерактивната карта, която създадохме със сгради с потенциал за паметници на културата, но без  започвана процедура за това. Целта е да се пресече практиката, съществувала назад в годините, те да бъдат събаряни с действащ ПУП и по този начин да се губят като историческо наследство, а на тяхно място да се издигат кооперации. Работейки по картата, установихме, че част от тези сгради попадат извън защитената историческа зона “ Филипопол – Тримонциум – Пловдив“ и направихме предложение за обособяване на тези, така наречени “зони за превантивна защита”.

Картата е видима в публикувания протокол.

Предложили сме защитената зона да се разшири. Тоест, ако се появят инвестиционни намерения за конкретен обект в обхвата ѝ, първо да бъде обследвано може ли сградата да бъде обявена за паметник на културата. Ако има такава възможност, тогава да се пристъпва към придобиване на статут, а ако няма – ще се работи по устройство на територията.

Разработената карта е пратена към НИНКН и разгледана от Института, становището е, че те са съгласни. С архитект Петър Петров сме говорили няколко пъти по темата. Освен за сгради сме ги уведомили и за такива улици от началото на века, по които има сиенитни бордюри, павета и други елементи.

По какъв начин евентуална проверка на Комисията би се отразила на приемането на ОУП?

По време на разговора ми с г-н Ананиев, той каза, че ще правят правен анализ и обясни, че Комисията и НС нямат фиксиран срок за обявяване на резултати и не може да ми отговори на този въпрос. Каза че ще направят обследване, но не ми отговори на питането да спрем ли процедурата, да ги чакаме, или не. Което, пак казвам, за град като Пловдив е доста смущаващо.

Кое е смущаващо? Спиране на процедурата ли?

Нямам против да се спре процедурата, ако са открили нещо. Този протокол е на сайта на Община Пловдив от два месеца, а не от една седмица. Всъщност, протокол на ЕСУТ не е обжалваем документ, както се изрази г-н Ананиев, че са изтекли сроковете за обжалване.

Протоколите са публични като информация, може да ги види всеки, който ги поиска. Не семе длъжни да ги публикуваме онлайн, но този специално сме го публикували защото е важен. В тази връзка е странно, че той коментира протокол на ЕСУТ, който е единственият достъпен на сайта на общината.

Има още едно нещо, което на мен лично ми е твърде странно и бих го определил като много интересен начин на работа. Разбрах, че неговия заместник вчера се е срещал с Камарата на архитекти в Пловдив. Не съм получил такава покана и аз съм член на Камарата.

Разбирам отскоро работят това, с което се занимават в момента, но аз съм на мнение, че в администрацията на Община Пловдив има работещи хора и когато една по-висшестояща администрация поиска съдействие, всяка местна администрация би откликнала. Нормално е да има взаимодействие между тях.

Exit mobile version