Архитектите в Пловдив искат прекратяване на поръчката за нов корпус на Хуманитарната гимназия

Възразяват остро срещу порочната практика такива знакови обекти да се реализират на „инженеринг”, искат обявяване на архитектурен конкурс

Отново установяваме, че поетите предизборно ангажименти на местната управа за съдействие по тези въпроси с професионалните гилдии, са пренебрегнати, подчертават в единна позиция от КАБ и САБ

Членовете на Камарата на архитектите в България- Пловдив и Съюз на архитектите в България- Пловдив се обединиха в обща остра позиция след поредното решение на Община Пловдив да реализира на инженеринг знаков проект за града- нов корпус на Хуманитарната гимназия. От КАБ и САБ, от името на цялата гилдия под тепетата, излязоха с отворено писмо до кмета Здравко Димитров и председателя на ОбС Александър Държиков, в което искат спиране на обявената поръчка и обявяване на архитектурен конкурс за нова сграда на ОУ „Княз Александър I”.

„С настоящата обществена поръчка отново установяваме, че общинските власти продължават порочната практика на изграждане на важни обществени обекти чрез „инженеринг”, като форма на възлагане. Това е форма на реализиране на обществените обекти, чрез която обществеността е поставена в ситуация, при която ще получи не най-добрата за нуждите си сграда, а онази страда, която ще изпълни строителят, по някакви свои преценки, разбираемо свързани с най-малко за него разходи. Професионалната гилдия на пловдивските архитекти винаги е отстоявала искането за правилен и отговорен подход от страна на общинските власти при изразходване на публичния ресурс, когато  се инвестира във важни обществени обекти, какъвто в случая е сградата на ОУ „Княз Александър I”. А правилният подход и обществено отговорното решение е такава обществена поръчка да започне с публичен архитектурен конкурс, цел на който е избор на най-доброто идейно предложение, от което пловдивската общественост да получи възможно най-добрата училищна сграда”, се казва в писмото на пловдивската архитектурна гилдия.

КАБ и САБ подчертават, че бъдещата сграда трябва да бъде функционална, с архитектурен образ, достоен за вписване в характерната градска среда, особено с пряката връзка със съществуващата сграда- паметник на културата, с която ще заживеят в един архитектурен ансамбъл.

„За голямо съжаление виждаме, че отново е избегнат архитектурния конкурс и поръчката е възложена на инженеринг. Отново установяваме, че поетите предизборно ангажименти на местната управа за съдействие по тези въпроси с професионалните гилдии, са пренебрегнати”, добавят в отвореното си писмо архитектите.

Припомняме, че кметът Здрадко Димитров заяви категорично, че обектът ще бъде изпълнен на инженеринг след питане на Под тепето на последната сесия, за да бъдат усвоени средствата. С което на практика за пореден път демонстрира несъобразяване и незаинтересованост от мнението на професионалните гилдии- действия, които категорично не кореспондират с посланията на предизборната му кампания.

На финал те припомнят, че гилдията и преди е изразявала загриженост за прилагането на порочната практика „инженеринг”. Отвореното писмо от името на цялата гилдия в града е подписано от председателите на двете организации- арх. Чавдар Тенев и арх. Илко Николов.

 

 

Exit mobile version