Светът в кадър на Международните фотографски срещи в Пловдив

Автор: Галена Колаксъзова

Цвят, реалност, въображение- това е тазгодишната тема на ежегодните Mеждународни фотографски срещи, които стартираха в Пловдив преди два дни. Te не само честват силата на фотографията и нейните различни измерения, но и затвърждават ролята на града като ключов център за артистични иновации и креативност.

Форумът се откри в Галерия “Капана”, където любители на фотографията от всички възрасти се събраха, за да се потопят в света на цветовете и една различна от обикновеното реалност.

Артистичен директор и куратор е доц. д-р Никола Лаутлиев. Срещите бяха открити в присъствието на всички фотографи, участващи в тазгодишното издание и заместник-кметът “Култура, археология и туризъм” Пламен Панов. “Никола Лаутлиев, 40 години жертвоготовна служба на тази кауза. Човекът, който може да разтегли 10 000лв. бюджет до 100 000лв. Тези седмици нямаше да ги има, ако го нямаше Никола Лаутлиев. Пожелавам му здраве и много живот, защото, както казах, той е фестивала и фестивалът е той!”, каза Панов.

Посетителите имаха възможност да се докоснат до творчеството на Кортни Рой (Канада/Франция) и Джулия Фулъртън-Батън (Великобритания) в на пръв поглед две коренно различни изложби с контрастни концепции и тематики.

Фотографията на Кортни Рой се характеризира със смели цветове, кинематографична постановка и силно чувство за разказ. Често представяйки себе си като обект, автопортретите на Рой изследват теми за идентичност, изолация и женственост, с игрив, но зловещ тон. Тя създава измислени личности в рамките на внимателно изградени светове, превръщайки обикновените обстановки в странни и интригуващи визуални истории. Нейната работа е смесица от хумор, мистерия и сюрреалистично, което кара ежедневието да изглежда странно и мечтателно.

Джулия Фулъртън-Батън от друга страна, е известна със своите силно нагласени, кинематографични кадри, в които е ясно изразена симбиозата между реализъм и сюрреализъм. Тя създава сложни декори с драматично осветление, което дава усещане за мистерия и напрежение. Нейните серии от снимки засягат сложни теми и социални проблеми като насилие над деца, жените и техните трудни преживявания, трафика на хора. Фотографията на Фулъртън-Батън често съчетава усещане за безвремие с елементи на фантазия, поставяйки нейните обекти в сюрреалистични или неочаквани ситуации.

Връзката между двете авторки и творбите им е доста по-дълбока и ясно изразена, когато човек разгледа кадрите внимателно и се фокусира върху историята зад тях. Въпреки концепциите да са много контрастни, двете фотографки успяват да вплитат сходни мотиви в кадрите си: сюрреализъм и фантазия, цветове и светлина, фокус върху женския образ, сюжетни линии и силно нагласени композиции.

Цветни, мистериозни, крещящи, потискащи, странни, въображаеми, дръзки. Много мисли будят у публиката представените фотографии в Галерия “Капана”. Но това не е всичко.

След силния старт, акцентът се пренесе в ГХГ-Пловдив, ул. “Княз Александър I” 15. Там, на 12 октомври, посетителите и ентусиасти фотографи имаха възможност да разгледат вдъхновяващите изложби на българския талант Валерий Пощаров “Баща и син” (1-ви етаж) и тази на белгийския съвременен документален фотограф Ник Ханес “НОВА СТОЛИЦА” (2-ри етаж). Публиката се срещна лице в лице със създателите на творбите и последваха множество разговори, дискусии и, разбира се, раздаване на фотографи по закупените от публиката фото книги на авторите.

Изложбата на Пощаров предлага дълбоко личен поглед върху взаимоотношенията между поколенията и връзките в семейството, като използва метафорични и символични образи, за да предаде емоциите, свързани с темата. На другия етаж, Ник Ханес провокира със социално ангажирани кадри, представящи контрастите в развитието на нови урбанистични мегаполиси – изследване на глобализацията, урбанизацията и културните промени.

Международните фотографски срещи 2024 ще продължат с още изложби, работилници и дискусии, оставяйки ярка следа в културния календар на Пловдив и предоставяйки на посетителите незабравими визуални изживявания.

Сред посетителите на изложбите и провелия се фотобазар в бар „Котка и Мишка”, част от програмата на фестивала, бе забелязан Игор Верешчагин- официален фотограф на Ролунг Стоунс, снимал портрети на знаменитости като Ани Лебовиц, Ринго Стар, Иги Поп и много други.

Exit mobile version