Проекти за близо 250 милиона се реализират в момента край Пловдив

Проекти за около 250 милиона са в реализация в рамките на Тракия икономическа зона в момента. Това съобщи пред Под тепето инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор на ТИЗ. Той бе един от официалните гости на церемонията по старта на изграждането на втората умна фабрика на френския гигант Schneider Electric. Партньорът на компанията в проекта Главболгарстрой започна строителството на първия етап от мащабната инвестиция върху парцела от общо 100 декара, закупени от Schneider Electric.

В съседство на открития днес строителен обект вървят още куп подобни по мащаб и важност за икономиката в Пловдив и региона проекти. До 100-те декара на Schneider Electric наскоро започнаха строителни дейности на още един инвеститор, който също е в процедура за клас А.

„Говорим за изключително високотехнологични индустрии и перспективни за района. В съседство до тях имаме инвеститори от съседна Румъния- компанията Колър Метал. Тук, в ТИЗ, вече виждаме реално скъсяване пътя на доставките и виждаме това как работи. Много е важно да доведем и другите доставчици на Schneider Electric и другите големи компании, които ги няма тук, защото след като френската компания се доверява и прави втори завод, тези, които работят с тях навсякъде по света, са добре дошли да дойдат и в Тракия икономическа зона, за да произвеждат тук. За да може произвежданите тук продукти да са още по-конкурентоспособни”, каза инж. Панчев.

Другото много важно нещо, по което работи ТИЗ, е въглеродната неутралност, която е поставена като основна цел на зоната.

„ Фирмите, идвайки тук намират готови решения за слънчева енергия, за доставчик на натурална газ и прочие. И както преди 12 години направихме най-голямата фотоволтаична централа, която и досега работи чудесно, в момента имаме ясните инвестиционни проекти, с които ще осигурим всичките енергоносители от възобновяеми енергийни източници. Това е изключително важно за нашето бъдещо развитие и за нашата нова конкурентоспособност- големите компании са готови да дойдат в България тогава, когато тази инфраструктура я има”, подчерта директорът на ТИЗ.

Добави, че заедно с образованието, градската железница е другият общественозначим проект, в който ТИЗ е сериозен участник.

„ Като че ли най-после имаме подходящи условия за реализацията му, тъй като в Плана за възстановяване и устойчивост има предвидени средства за първия етап от този проект, а и НКЖИ кандидатства за част от него за самостоятелно финансиране, което е в успешна процедура на одобрение. И ако тази решителна крачка за взаимодействие между държавата и местната власт се случи в следващите няколко месеца и се структурира този проект, надявам се до 2-3 години да имаме железопътен транспорт до индустриалните зони- спирките, които сме поискали са ясни и са одобрени.  Като че ли дойде идеалният момент този проект да стартира и ще е хубаво да имаме реални действия в рамките на тази година”, пожела си инж. Пламен Панчев.

Exit mobile version