Митрополията вече излива бетон за основа на нова църква на Джамбаз тепе

Според наши източници ПУП-ът още не е минал одобрение

Съществува вратичка, при която се издава скоростно строително разрешение за „укрепително съоръжение”, от която може да се възползвали духовниците

Проектът за изграждане на нова църква на върха на Джамбаз тепе вероятно може да кандидатства за най-скоростно задвижената документация на всички нива в институциите в последните десет години. Около 12 месеца след като придоби имота на Трихълмието, пловдивска митрополия вече строи параклиса “Св. св. Петър и Павел“ в имота, дарен от Георги Гергов на църквата. Преди няколко дни Николай Пловдивски даде заявка, че изграждането на храма ще започне в първите дни на месец юли. Строителството обаче стартира още в първия ден от месеца. Днес Под тепето видя на място, че се излива бетон за основите на бъдещата църква. Това доказва и написаното от нас, че проектът на Николай Пловдивски е тотално приоритезиран от новата местна власт.

“ Преписката е минала през всички съгласувателни процедури за период, в който простосмъртен по никакъв начин не може да прокара процеса от нула до самия му край. И да почне да строи, при това на такова място- на върха на природна забележителност и в същото време архитектурен резерват”, коментират архитекти за Под тепето, сблъскващи се всеки ден с администрации и чиновници на всички нива.

„ Да поставим на най-високото място в града Светите Архангели, да бдят над божия народ на тоя град, е велико и спасително нещо! Защото Светите Архангели ще запазят този град и нас от всяко злощастие и от всяка беда, а те имат дръзновение да се молят на Бога за нас. Ние ще имаме ангелска закрила во веки веков за тоя град! Което е нещо много утешително, радващо, ободрително духовно и спасително за всички нас,“, обясни след литургия преди два дни Николай Пловдивски.

Въпросът е обаче дали богоугодното изливане на бетон за основа на нов храм съответства на законовите изисквания, тъй като запознати лица са категорични, че не е минала процедурата по изменение на ПУП-а. Под тепето научи, че за изключително кратко време проектът за изменение на ПУП е бил съгласуван от иначе тромавия по традиция НИНКН, одобрен от Министерството на културата и върнат в Община Пловдив, като процедурата в Министерството се е движела паралелно с тази в Общината.

За да има издадено строително разрешение обаче трябва да има не само одобрен ПУП. След влизане на сила на новия ПУП, митрополията следва да има издадено разрешително за проектиране, на база на което да изготви своя проект за строеж, който подлежи на пълна съгласувателна процедура. Чак тогава може да се разчита на разрешително за строеж и законосъобразност на „първи копки“, а камо ли на леене на бетон.

Има обаче вратичка в закона, при която се издава строително разрешително за подпорна стена срещу свличане на земна или скална маса. Напълно възможно изливането на основи за сграда да е минало като укрепително мероприятие и да е било одобрено от общината. Но и в този случай, пак се изисква пълна проектна документация, разрешително за строеж и най-малкото информационна табела какво се случва.

Exit mobile version