Кметът заговори за социализация на Марица

Почистването на коритото на река Марица продължава, съобщи кметът на Община Пловдив Костадин Димитров. То бе възобновено след прекъсване заради гнезденето на малкия корморан, уточни той.

Екипите в момента работят на острова между мостовете на бул. „Васил Априлов“ и Герджика. Във вторник, заедно със заместник-кмета по екология Иван Стоянов, бяхме на място и, освен че инспектирахме работата по почистване на речното корито, наблюдавахме и толкова разнообразния животински свят на Марица – нутрии, зеленоглави гъски и много други„, разказа Димитров.

По думите му, един от приоритетите, които си е поставил с екипа му в началото на мандата, е точно грижата за реката – почистване на коритото и конкурс за облагородяването му, с цел промяна на крайречните зони. Градоначалникът смята, че така пловдивчани ще се завърнат към това истинско богатство, което всички притежаваме.

„Марица може да стане пример за социализация в рамките на Пловдив, където в симбиоза и екологично равновесие съжителстват хората с цялото биологично разнообразие на реката!“- коментира от своя страна зам.-кметът по екология Иван Стоянов.

Припомняме, че темата за социализацията на реката стои на дневен ред от първия мандат на кмета Иван Тотев.

Архитектурният форум търси идеи за нов мост над Марица

На 10 юни 2016-а година Експертният съвет по устройство на територията (ЕСУТ) разгледа идейния проект за укрепване и социализация на речното корито на река Марица в границите на град Пловдив в зоната от Гребна база до Бента, представен от фирма Project, Planning and Management и даде зелена светлина за стартирането му.

На плаж край река Марица

През 2015 г. община Пловдив възложи изготвянето му. По онова време той изпълнението му щеше да струва над 31 млн. лв., като се планираше изпълнение на няколко етапа и търсене на различни източници на финансиране. В обхвата му влиза и мoдифициpaнe нa peчнoтo ĸopитo, cъoбpaзнo цeлитe зa coциaлизaция нa бpeгoвeтe, pexaбилитaция нa cъщecтвyвaщитe oгpaдни бpeгoзaщитни cтeни, изгpaждaнe нa цeнтpaлнo ĸюнe зa пpoвeждaнe нa ниcĸитe вoди и aлeи в двaтa ĸpaя нa пo-виcoĸa ĸoтa.

На риболов в Марица

Проектът предвижда изграждането на 20 километра велоалеи, пешеходни зони и такива за отдих, рампи за хора с увреждания и места за провеждане на културни събития. Освен алеи, се обмисля и идеята да има специален мост за колела, който да свързва двата бряга на реката. Също така бе планирано затревяване и засаждане на подходящи видове растителност, които да са в съответствие с природата и естествената среда.

За водоплаващите птици също ще бъде помислено, като на места по продължение на речното корито ще бъдат обособени зони с високи растения, където пернатите да имат възможност да се крият и гнездят с идеята да се запази съществуващата екосистема в коритото на реката, като максимално ще се използват естествени материали. През ноември 2018-а РИОСВ излезе с положителен доклад за оценка на въздействието на инвестиционното предложение върху околната среда.

РИОСВ одобри социализацията на коритото на Марица.

През юли 2019-а обаче Министерството на околната среда и водите постанови връщане на процедурата по ОВОС след подадена жалба от Българското дружество за защита на птиците. 

През октомври 2020-а тогавашният кмет на града Здравко Димитров коментира, че проектът е изключително труден за реализация с финансови средства на Общината и заяви, че според него са нужни поне 60 млн. лева, за да може коритото на реката в градската среда да се превърне в предпочитано място за отдих. Същата година в бюджета на Пловдив имаше заделени 36 хил. лева за проекта на социализацията на реката, но нищо не бе направено по него. 

Как е изглеждала в миналото основна водна „магистрала“ на Тракия четете в статията Пловдив имал пристанище.

Exit mobile version