Каузата „Дом за Пловдивската опера” да стане национален проект

7 години и три месеца – от толкова време продължава работата на фондация „Дом за Пловдивската опера“, чиито цели са изграждането на сграда за Държавна опера – Пловдив и ремонта и реконструкцията на старата Концертна зала в града. Днес ръководството на НПО-то отчете всичко направено до момента на среща с журналисти в зала „Съединение“ на Историческия музей. Вижте подробностите, които изнесе председателят на фондацията инж. Любозар Фратев в следващото видео.

https://podtepeto.com/wp-content/uploads/2023/05/10000000_5956660747796178_6509312785394150302_n.mp4

На брифинга бе коментирано и дали бизнесменът Георги Гергов ще спази обещанието си за Опера в Панаира.

Арх. Илко Николов, който е член на фондацията, представи последната идейна архитектурна разработка, за която Експертния съвет по устройство на територията даде зелена светлина за сграда на Операта до Партийния дом. Той допълни, че всички забележки и препоръки на експертите са взети предвид.

Към днешна дата от фондацията все още очакват публикуването на протокола от въпросното заседание на ЕСУТ, за да може изготвената вече скица-предложение за частична промяна на Общия устройствен план за въпросния парцел да бъде подадена за одобрение в НИНКН.

Според сега действащия ОУП на мястото се допуска 50 процента застрояване и кинт 2. След преотреждането теренът ще бъде за култура и религия и се допуска 80% застрояване и кинт 2,5. В моя идеен проект е 84 процента – с корекция като намаляване на залата от 1000 на 800 места и още някои други действия, ще намалим обемите”, допълни арх. Николов.

По негово лично мнение няма причина от НИНКН да не бъде одобрена промяната в ОУП.

Следващата стъпка е осигуряването на 300 000 лв. от Министерство на културата за обявяване на международен архитектурен конкурс, нещо, което бе обещано от бившия културен министър Велислав Минеков.

При „черен сценарии“ опцията е да бъде предложено на кмета на Пловдив да се създаде работна група с представители на институции, общински съветници и съсловни организации, които да посочат най-подходящото място за сграда на операта.

Според д-р Мариана Чолакова е важно да бъдат инициирани срещи с представители на изпълнителната, законодателната власт и с президентството, за да може каузата „Дом за Пловдивската опера” да стане национален проект.

Exit mobile version