Движението с електрическите скутери на Hobo и Lime по Главната, парковете, хълмовете и Капана ще е забранено

36-те определени локации за паркинг до голяма степен се препокриват с изградените при реализиране на Транспортния проект велостоянки

За деца под 16 години движението по пътното платно е забранено, а за контрола ще отговаря КАТ

Компаниите за споделено пътуване с електрически скутери Lime и Hobo ще оперират от утре на територията на Пловдив. Представителите на двете дружества Петко Анчев и Теодор Райчев подписаха меморандум с Община Пловдив, който определя рамките на дейността им в града. Той ще действа до момента, в който бъде изработена и приета в Общински съвет нова наредба, което се очаква да се случи през есента.

„Пловдив става все по-зелен град. Влизането на тази услуга е още един начин за алтернативно предвижване и съответно намаляване на замърсяването и трафика. Пловдив се доближава още повече до повечето развити европейски градове с тази практика”, обясни зам.-кметът по транспорт Тодор Чонов при подписването на меморандума с двете компании.

„Конкуренцията прави услугата още по-добра”, убеден е оперативният мениджър на Lime Петко Анчев. Таксата за минута пробег на дружеството е с пет стотинки по-скъпа от тази на Hobo. С логото на Lime обаче ще има повече скутери- 250 към 100.

Общо 36 са определените локации за „паркинг” за 350-те електрически скутера, които тръгват в града от утре. Те до голяма степен се препокриват с изградените при реализиране на Транспортния проект велостоянки. Такива паркинги ще има пред всички университет, жп гари, в центъра, в Мараша и Кършияка. Движението с електрически скутери по Главната, парковете, хълмовете и Капана ще е забранено, а системите на доставчиците на услугата ще намаляват софтуерно скоростта на скутерите в тези градски зони на 5 километра, ако някои реши да кара там. Иначе с тях ще можем да се придвижваме с 25 километра в час, колкото е максимално допустимата скорост. За деца под 16 години движението по пътното платно е забранено, а за контрола ще отговаря КАТ.

„С това на практика надграждаме велоалейната мрежа в града. В момента усилено работим и в посока предоставяне на възможност на пловдивчани и гости на града да наемат електрически велосипеди и да ги ползват, за да се придвижват по веломрежата. Ще се опитаме в най-скоро време да предоставим тази възможност”, каза Тодор Чонов. Той уточни, че общината предоставя инфраструктурата си на двете дружества безплатно, каквато е практиката и в другите градове.

От Lime и Hobo са се ангажирали да предоставят детайлна информация на общината за всяко едно пътуване, с началото му и края, за да анализира администрацията цялостната картина с потоците на хора в кварталите, целта на пътуванията и времето, в което те се предприемат.

„Нашата цел е да сме довеждащ транспорт. Като слезете от автобуса на градски транспорт да се качите на скутера и бързо, приятно и екологично да стигнете до крайната си дестинация”, обясни Теодор Райчев от Hobo. Той допълни, че всяка сутрин скутерите ще бъдат събирани от представители на компанията от улиците на града и поставяни на въпросните 36 паркинг локации.

 

Exit mobile version