Арх. Михова не е прехвърляла правата за зала Лотос и категорично не одобрява превръщането й в пещера

Чисто естетическият и морален казус с превръщането на архитектурната емблема зала Лотос в бутафорна пещера, в която ръмжат китайски динозаври, е на път да се превърне в изключително сериозен скандал. Днес на два пъти директорът на Природонаучния музей Огнян Тодоров подчерта, че дъщерята на починалата съвсем скоро арх. Димка Танева- арх. Теофана Михова е прехвърлила авторските права и че проектът за реконструкцията на сградата е бил съобразен с изискванията й. Цитираме го точно:

„ Проектът е съобразен с изискванията на носителите на авторското право на сградата- арх. Михова. Тя прехвърли правата на арх. Пройкова и заедно с арх. Сидерова направиха този проект, който възстанови фасадата на сградата. Интериорът сме го подготвили във визия на пещера, която след като се консултирахме с арх. Михова, носител на авторското право”.

Свързахме се с арх. Теофана Михова, за да установим изненадващо, че тя нито е прехвърляла авторските права, нито е съгласна с онова, в което се е превърнала отвътре съвместната творба на майка й и арх. Мария Сапунджиева.

„ Не съм прехвърляла авторски права, защото не са ми поискани. При разговор с директора на Природонаучния музей Огнян Тодоров помолих да ми покажат проект за промяна на функцията, но такъв не ми беше показан. Питам кой е бил възложил на проекта? Кой го е проектирал? И кой го е одобрил? Кой е решил да се промени функцията на сградата? Защото се свързаха с мен, след като промяната беше направена. Можеше да се организира допитване или конкурс сред колегите и тази знакова сграда, предназначена за деца, да бъде  разширена и обогатена откъм дейности, да се отвори към градината и да стане място за интерактивни дейности. И като продължение динозаврите можеше да се разположат в парка“, коментира арх. Теофана Михова пред Под тепето.

“ Още веднъж, не съм прехвърляла авторски права и не съм срещала с арх. Румяна Пройкова. Няма да мълча този път. Защото толкова пъти сме си затваряли очите. Сега дори в памет на майка ми съм готова да се боря, защото тя също се бореше. Целта ми е сградата да бъде възстановена”, заключи арх. Михова.

 

Exit mobile version