Савина Петкова към „Пловдив 2019”: Браво, аз ги поздравявам!

Като прочетеш доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция  разбираш колко много работа са свършили от фондацията, заяви председателят на ОбС

Законът за обществените поръчки предвижда една и съща процедура, както за културно събитие, така и за строителен обект, в този смисъл това е изключително трудно и непознато, а те са успели да спазят закона, смята Петкова

Таня Грозданова

Проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция констатира съвсем дребни нарушения при организирането на откриващото събитие на Пловдив- Европейска столица на културата 2019. От инспекцията са гледали под лупа13 обществени поръчки и 43 договора за шоуто на 12 януари тази година, на обща стойност 3 198 312 лв. с ДДС. Докладът на АДФИ е достигнал на хартиен носител до Общински съвет и може би първи в детайл със съдържанието му се запозна председателят на местния парламент Савина Петкова. „Когато прочетеш документа разбираш колко много работа са свършили от фондация „Пловдив 2019””, коментира за Под тепето първият сред съветниците.

„Докладът е регулярен, тоест не е по сигнал. Качен е като информация на сайта на Агенцията. Разпределила съм го на всички съветници, разпратен е на имейлите им. Той идва информативно, за да де запознаят с него. Досега не съм чула коментари от тях. Аз го прочетох. Той е изцяло по реда на ЗОП, тоест правили са проверка на всички договори, които касаят откриващото събитие и съпътстващите го договори – от най-дребния разход, който е направен за него, до най-големия – самото събитие. Много педантично, много детайлно, много акуратно е изброена всяка стъпка, която е извършена от възложителя и съответно хората , които са работили по тези обществени поръчки. Факт, който не може да се отрече – много работа са свършили”, подчертава Савина Петкова.

Тя уточнява, че публичност и прозрачност при организирането на откриващото събитие е налице при за всички договори.

„ От АДФИ констатират 3-4, няма да ги нарека нарушения, защото вече законът не ги третира като нарушения и няма санкция за тях. Не е изпратена информация за сключен договор до АОП, но това законът не го третира като нарушение. Но пък от АДФИ пишат, че на сайта на самата фондация има качена достатъчно информация и е ясно как е завършила поръчката, кой е изпълнителят, с кого е сключен договор и т.н. Тоест публичност и прозрачност според мен е налице за всички договори”, смята юристът.

Допълва, че има две посочени нарушения, според проверяващите. Едното касае доставката и монтажа на оградни пана по време на откриването, а другото- наемането на мотокари. „Там възложителят беше посочил предварително какви да бъдат паната и мотокарите, които са необходими. От Агенцията са счели, че това е нарушение, тъй като е нарушен конкурентният принцип, тоест могло е да има повече участници, желаещи да подадат оферти, а това е ограничило конкуренцията. Изписано е, че има съставен Акт за нарушение. Изпълнителният директор има възможност да възрази. Не знам дали го е направил или ще го направи. Ако не вземат под внимание неговото възражение ще издадат наказателно постановление- вече финансова санкция, което е оспоримо. Той би могъл да го атакува в съда. Аз на негово място бих го направила, бих поспорила с Агенцията дали са прави в случая”, съветва Петкова Кирил Велчев.

И продължава: „Всъщност няма други нарушения. Ако човек прочете доклада внимателно, особено като мен, ако си го работил това нещо и си учил години наред, разбираш всъщност колко много работа са свършили от „Пловдив 2019”. Аз ги похвалвам за това, браво на тях! Толкова много голям обем. Трябва да подчертаем, че все пак говорим за неща, които касаят култура и културно съдържание, а в същото време някак трябва да ги вместиш, спазвайки законодателство, което е едно и също за това, което са направили те и например за строителство. Странно или не, но са успели да го спазят и всяка стъпка да я направят абсолютно законосъобразно, така че според мен този доклад е в тяхна полза, с изключение на тези две нарушения, за които не съм сигурна, ако се стигне до съд, дали биха издържали в съда”, анализира работата на фондацията и доклада от проверката Савина Петкова.

„Не съм съгласна с всичко,  което г-жа Куюмджиева сътвори, имам предвид, че в представите си за култура имаме разминаване с нея, но не мога да отрека, че много труд хвърлиха, много работа свършиха, при това всички тия млади хора се учеха в движение. Не сме правили подобно нещо, чак толкова голяма като организация в Пловдив”, каза на финал председателят на местния парламент.

Exit mobile version