Повече от 20 културни оператори готвят проекти по Наследство

Отворената покана по програмата работи, активна е в одобрения законов срок – 30 ноември

На въпросите на творците, които заваляха след решението на  Общински съвет – Пловдив да препоръчва на Управителния съвет спиране на процедурата, отговори в интервю пред Под тепето Светлана Куюмджиева, артистичен директор на  ОФ „Пловдив 2019.

Творци питат какво се случва с програма „Наследство“ на Пловдив 2019

Какво следва от тук нататък?

Отговорът всъщност е много прост. Поканата си работи. Тя не е спряна. Решението на Общински съвет е че препоръчва на Управителния съвет (УС). Ако бъде взето решение от УС – окей, но ако не е, то поканата е активна в одобрения законов срок – 30 ноември.

Има ли интерес?

Приемаме документи, вече има получени. Обаждат ни се много хора, питат. На всеки, който се обажда казваме, че тя работи.

Има ли желание, или индикации за свикване на заседание на УС?

Нищо не мога да кажа към момента. Решението на Об С е взето в четвъртък, петък, днес е събота.

Как ще коментирате писанията в някои медии, че УС няма кворум?

Това е грешка. Има кворум. Управителният съвет на Фондацията се състои от 8 човека, в момента има 5 активно функциониращи. Тоест има кворум.

Според Устава на Фондацията Об С е принципалът, който назначава и уволнява членове на  УС. Той кани, той решава, така че дори някои да са подали оставка, докато тя не се гласува в Об С, това не е фактическа липса на членове.

Дори факта, че те не се явяват на срещи на Съвета, не идват, това пак не нарушава кворума на УС.

Има ли някакъв риск за програма „Наследство“, ако този срок бъде стопиран временно или  удължен?

Трябва да се отбележат няколко неща. Едното е, че тази програма е насочена към проекти през 2020 и 2021 година. Тоест трябва да има някакви резултати и договори непосредствено в началото на 2020 година. Иначе програмата става неефективна за проекти през 2020-а и не може да изпълни функциите и целите си. Това е едното.

После – продължаване на сроковете (което е протакане по неизвестно каква причина, най-вероятно да се лобира за промяна на условията на поканата), това започва да отива към Коледно-Новогодишни празници, които не са реален срок за една отворена покана. След това застъпваме сериозно в началото на следващата година и отиваме реалистично към март-април за сключване на договори. Това изключително много съкращава подготовката и е вероятна възможност. Също създава предпоставки за оформяне на вакуум, празнина в програмата, което не е целта на отворената покана. Нейната цел е именно продължителност. Тази интензивност на програмата, която има, все пак да продължи колкото се може по-активно. Това увеличаване на срока всъщност създава много рискове.

Да не говорим, че към този етап, по-малко от 10 дена преди края на поканата, има твърде много организации, те са повече от 20, които вече си подготвят проектите и ще кандидатстват по настоящите условия. Такова решение би било изключително нецелесъобразно и некоректно спрямо тях – хората които вече работят.

Exit mobile version