РЗИ-Пловдив с полезни съвети за предпазване от грип

Какво представлява грипът?

Грипът представлява остро инфекциозно заболяване, което се предизвиква от грип вирус Тип А и Тип Б и се предава по въздушно-капков път.

Хората се заразяват:

Инкубационен период на вируса

Инкубационният перод на вируса е от един до три дни. Болните хора могат да заразяват пет дни, след проявата на първите симптоми на грипа.

Клинична картина

Симптомите на болните и клиничната картина са същите, както и при сезонния грип. Те включват главоболие, повишена температура, треперене, кашлица, възпалено гърло, хрема, отпадналост, умора, мускулни и ставни болки. 

Какво трябва да правим, ако усетим симптомите на грипа?

При наличие на симптоми на грип всеки човек трябва да посети личния си лекар и да не ходи болен на работа или училище. Джипито ще му назначи съответното лечение или ще го препрати към нужната болница.

Лечение

Грипът се лекува с антивирусни препарати и с традиционните средства.

Антивирусните препарати

Антивирусните препарати са медикаменти срещу грип. Те се отпускат само с рецепта и по лекарско усмотрение.

Кога трябва да се вземат антивирусни препарати?

Антивирусните препарати трябва да се вземат само по лекарско предписание. Лекарствата са толкова по-ефикасни, колкото по-навреме започне лечението с тях. Терапията с тях продължава обикновено по 5 дни. При съмнение, че проявявате симптоми на грип, следва незабавно да се обърнете към общопрактикуващия Ви лекар, който да прецени и в случай на необходимост да предпише употребата на антивирусен препарат. 

Могат ли антивирусните препарати да се вземат от деца?

Да, антивирусните препарати могат да се дават на деца, но в по-ниски дози в сравнение с възрастните при съответното намаляне на дозата.

Подходящи ли са антивирусните препарати за бременни жени?

Да, антивирусните препарати могат да се използват и от бременни жени. Те няма да навредят на тях или на състоянието им.

Кои са най-уязвимите групи от грипа?

Предпазване от грипа

За предпазване от заразяване с нов или сезонен грип, най-важно е да се избягват контакти с болни хора и да се спазва добра лична хигиена. Това включва следните неща:

Ваксини срещу грипа

В ЕС има регистрирани ваксини срещу грип. Те могат да се използват във всички страни на ЕС. Ежегодната ваксинация е най-ефективният начин за предпазване от грип и неговите усложнения. Имунизацията срещу грип е препоръчителна за:

Всички лица над 65 г.

Възрастни и деца над 6-месечна възраст с придружаващи хронични заболявания: Хронични белодробни заболявания, Хронични заболявания на сърдечно-съдовата система, Метаболитни заболявания (вкл. Диабет), Хронична бъбречна недостатъчност, Вродена и придобита имуносупресия, Носители на HIV и болни с клинично проявена HIV инфекция, Хемоглобинопатии, Органна трансплантация и др.

Лицата, живеещи в организирани колективи

Съвременните грипни ваксини се характеризират с много добра поносимост и висока ефективност. Те са четирикомпонентни и осигуряват защита от четири различни грипни вируса. Ваксината съдържа белтъчни съставки (антигени) на актуалните за съответния грипен сезон щамове. Имунитетът, който се изгражда е с продължителност от 6 до 12 месеца.

Ваксинацията се провежда през есента поне един месец преди началото на грипната епидемия, тъй като имунитетът се формира за около 15 – 20 дни след поставяне на ваксината. 

Не пропускайте възможността да се защитите от грипа и неговите усложнения!

Exit mobile version