Манастирски цени: 4 лева на ден за два квадрата сергия пред „Св. Св. Козма и Дамян” над Куклен

Монахиня събира таксата от търговците, която надвишава значително дори тротоарното право за централна градска част в Пловдив

Пловдивска митрополия рентира земите около обителта, след като спечели дело за тях

2 квадрата, 4 лева. По два лева на квадрат, обяснява с тих счетоводен  тон монахиня от манастира „Св. Св. Козма и Дамян”. Протяга ръка към продавач на понички, базирал павилиона си от другата страна на пътя, срещу входа на обителта. Той чинно отброява няколко монети и ги дава на жената в черно расо. Две опърпани книжни банкноти от по 2 лева пък отброява търговка на евтини детски играчки от сергията току в съседство. Оф, тая жега… Дано на събора не е така, отбелязва дамата зад щанда, визирайки тържествата за 16-годишнината на Община Куклен на 30 юни и 1 юли.  

Гореописаната ситуация се разиграва пред погледа и обектива на Под тепето.  Таксата от 4 лева за всеки от павилионите е дневна. Събира се чинно. Парите влизат в касата на манастира, смятайте пловдивска митрополия, но ,поне в случая, на който станахме неволни свидетели, документ за получените средства от там не излиза. Пловдивска митрополия стопанисва всички земи около манастира, след като преди време спечели дело за тях. И съответно ги събира пари от дребни търговци, които опъват импровизираните си дюкяни близо до аязмото в дните от седмицата, в които „Св. Св. Козма и Дамян” е посещаван от миряни. Преди съдебната победа на църквата за имотите, продавачите са плащали на Община Куклен. На общинския празник тази седмица се очаква голямо струпване на народ, съответно и на търговци. И нелош приход в манастирската хазна. Интересни са обаче цените за наем, с които работи митрополията. 2 лева на квадратен метър на ден е силно завишена цена дори спрямо тротоарното право в централна градска част на Пловдив. Или ако трябва да бъдем по точни- митрополията взима три пъти по-скъпо. За квадратен метър в центъра на града се плаща малко над 66 стотинки с ДДС.

Може би с тези приходи църквата е закупила паветата, които са струпани около огромния нов зид на манастира, приличащ на крепостна стена с бойници. Въпросът е от къде  митрополията си е доставила гранитните блокове, тъй като от Община Пловдив се кълнат, че всички павета от улиците под тепетата се пазят и не се продават.

 

 

Exit mobile version