За първи път у нас- студенти учат иврит

И корейският език сред новите специалности в ПУ

Image title
Корейски език и иврит ще могат да изучават бъдещите студенти в Пловдивския университет. Редките езици влизат в отделни нови специалности, които бяха обявени в ректората на ПУ в навечерието на настоящата кандидатстудентска кампания. Окрилен от огромния интерес към специалностите с турски и китайски, екипът на филологическия факултет и тази година залага на екзотичните, но изключително актуални езикови програми. По 15 места ще бъдат открити за двете нови специалности с корейски и иврит. 40 младежи пък ще имат възможността да запишат Лингвистика и бизнес администрация, която е другият нов цвят в палитрата на филологическия факултет, съобщиха днес доц. Красимира Чакърова и проф. Иван Чобанов. Двете нови езикови дисциплини ще бъдат подкрепяни от дипломатическите мисии на Израел и Южна Корея у нас, като посолствата имат и пряк интерес от създаване на кадри. А и това е част от държавните политики на двете страни за налагане на език и култура.

Ритуално кандидатстудентска кампания 2014 стартира на 15 февруари с дните на отворените врати в ПУ. За първи път тази година е предвидено национално състезание по български език и литература за зрелостници. То ще се проведе на 22 март, като участието в конкурса е безплатно, а резултатите от него могат да се използват от младежите за кандидатстване единствено във Филологическия факултет.

Ректорът Запрян Козлуджов изброи още няколко нови специалности в Пловдивския университет, сред които привлекателните Телематика, Графичен дизайн с реклама. Откриват се и няколко бакалавърски специалности директно на английски език в химическия и физически факултети.

Предстои една тежка кампания за висшето образование въобще. Като за това има много причини, не е само демографската криза, които мнозина сравняват с катастрофа. В следващите години се очертават едва 35-42 хиляди кандидат студенти за всичките 51 вуза в България. Това значи жестока конкуренция. Част от университетите ще понесат много сериозни рани, други ще бъдат направо осакатени. Ние се надяваме да се отървем с драскотини, подчерта проф. Козлуджов преди старта на кампания 2014. Той е категоричен, че висшето образование трябва да отговаря на пазарния интерес, но балансирано. Не трябва да превръщаме университетското образование в професионално обучение. Мисията на университета е друга- да произвежда хора с потенциал, да акцентира на духа и духовните ценности, а не само да произвежда висококвалифицирани хора с тясно специализиране. Трябва да има разумен баланс. А това, че сме оптимисти се обяснява с цифрите- миналата година приехме 400 души повече от предходната, запълнихме държавната поръчка на 99 процента, допълни ректорът.

Exit mobile version