Включват гъдулка във Фортисимо 2016/2017.

Нов инструмент става част от единствената образователна прогрмата за класическа музика с национален обхват

Фортисимо клас ще добави нов музикален инструмент в своята шеста година от създаването си. Програмата се провежда в часовете по музика на паралелки от 4-ти клас, по време на които професионални класически музиканти запознават децата със симфоничните инструменти – цигулка, виолончело, китара, флейта и кларинер (обой), тромпет, барабани. След демонстрация как се свири, всяко от децата получава инструмента, опитва се да засвири на него и научава любопитни истории за музикални техники, велики композитори и техните най-популярни произведения.

„Към славния отбор на класическите инструменти достойно се присъединява гъдулката, основен фолклорен инструмент. Решихме да е тя, защото отдавна искахме да добавим народен инструмент и да го представим пред децата, а и тя е близо до цигулката. Ще видим как ще се приеме и имаме идеи да добавяме още народни инструменти“, споделя Хари Ешкенази, директор на програмата. „За поредна година искаме да благодарим на фондация „Америка за България“, без чиято помощ тази програма нямаше да е възможна“, допълва Хари.

Десислава Тодоров ще бъде учителят, който ще представи гъдулката на учениците. Деси свири от осем годишна и е част от ансамбъл Чинари. „За мен е удовоствие точно аз да представя любимия ми инструмент във Фортисимо клас. В моя урок представям класическата многострунна, тракийска гудулка. Най-важното за нея са четиринадесетте струни, интересната форма, начина на държане. Ще запозная децата с уникалностите на нашия фолклор: неравноделните размери и различните области. Свиря им няколко от знаковите произведения за гъдулка в нашата музика. Искам децата да задават много въпроси, да се заинтерсуват, искам след урока да се приберат вкъщи и да разкажат на родителите си, да потърсят в интернет някой от нещата, за които съм говорила или гъдуларите, които съм споменала“, разказва Деси

Exit mobile version