Студенти: Хората в обсерваторията в Рожен не са феодални старци, а всеотдайни млади учени

Комплексът е лице на българската наука, трябва да се инвестира в него, смята астрономът доц. Иван Попов

Студентите, правили изследване в обсерваторията в Рожен
Студентите, правили изследване в обсерваторията в Рожен
Студенти по социология представиха резултатите си от теренно изследване в обсерваторията в Рожен от лятото днес в ПУ. Форумът случайно съвпадна с неуредиците около най-големия подобен научен комплекс в Югоизточна Европа. Мотото на събитието, на което присъства и директорът на Националната астрономическа обсерватория доц. д-р Таню Бонев, бе
„НАО Рожен: за учените, звездите и нищо повече”. Четвъртокурсниците от специалност Социология разкриха какви са астрономите като хора и част от обществото, актуалните им изследователски търсения, трудностите, с които се сблъскват. Всички обсъждания и презентации бяха в контекста на изключително драматичната ситуация с недостига на средства за нормалното функциониране на съоръженията на обсерваторията и мрачната перспектива от преустановяване на дейността й.

Астрономът доц.д-р Иван Попов
Астрономът доц.д-р Иван Попов
Идеята на ръководителя на практиката доц.д-р Иван Чалъков е студентите да изследват съжителството на общност от хора в природата и сред технологиите. В хода на работата си младежите се сприятелили с повечето от астрономите в обсерваторията. Трябва да е ясно, че там няма феодални старци, а млади учени, отдадени на професията си. Този проблем с финансирането е хроничен, дебело подчертава за пред властимащите младата социоложка г-ца Салимова. Студентите са категорични, че заплатите на астрономите са меко казано ниски. Възнагражденията им са под прага за нормалното съществуване, обидни са. Въпреки това хората там гледат съвестно работата си. Надяваме се, че успяват да работят нещо странично, като програмисти например, иначе не биха оцелели със средствата, които им заделя държавата. Те са много готини хора, създават една чудесна обстановка за работа и живот. Евала им, че са останали в родината си, въпреки, че тя сякаш не ги иска. Горд съм, че бях там, каза студентът Борислав Големанов. Той допълва, че трудът на учените ще се види след години. Проблемът е, че много хора не знаят какво правят тези страхотни млади специалисти в Рожен, дори не са чували, че там е най-голямата обсерватория в Югоизточна Европа. Научиха покрай скандалите, което не е никак нормално. Трябва да ги уважаваме за труда им, държавата трябва да им помага, а не да им пречи, коментира колежка на Борислав.

Съоръжението на Рожен не само, че трябва да бъде оставено, а трябва да се инвестира в него. И в самата обсерватория, и в заплатите на учените там. Защото тя е лицето на българската наука. Трябва да се разшири. Дори има идеи за колаборация с гръцката обсерватория, препоръча астрономът доц. Иван Попов. Астрономията е престижна наука. Както е казал един политик- винаги трябва да се ориентираме по звездите, допълни доцентът.

Exit mobile version