ПУ празнува създаването на специалността „Социология“

Поредица от събития организира Философско-историческият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ по повод 20-та годишнина от създаването на специалността „Социология“ във висшето училище.

Честванията започнаха със Студентска научна сесия на тема: “Астрономията като форма на живот“, посветена на работата на Националната астрономическа обсерватория – Рожен. Форумът бе открит от проф. д-р Иван Чалъков – ръководител на Катедра „Приложна и институционална социология” и д-р Никола Петров – директор на най-голямата обсерватория в Югоизточна Европа. На него, студенти от специалността „Социология на правото, икономиката и иновациите“ представиха резултатите от теренното изследване, проведено през периода 22-27 юни 2015 г. и подкрепено от Европейската асоциация за изследване на науката и технологиите. Те обясниха спецификата на научната дейност на астрономите и актуалните им изследователски търсения, както и трудностите, с които се сблъскват. Студентските разработки бяха оценени от четиричленно жури, съставено от астрономи и социолози, а призьорите бяха наградени.

Второто събитие от честванията е конференция на тема: „Пловдив като национален икономически център и Европейска столица на културата 2019: Ролята на университетите“. Еднодневният форум днес бе открит от проф. д-р Запрян Козлуджов – ректор на Пловдивския университет и доц. д-р Красимира Кръстанова – декан на Философско-историческия факултет.

В словото си проф. Козлуджов подчерта, че за двете десетилетия, откакто има социология в ПУ „Паисий Хилендарски“, тя се е наложила като устойчиво и постъпателно развиваща се специалност. Утвърждаването на Пловдив като икономически и културен център поставя много предизвикателства и пред нас, като университетът е институцията, способна да захрани бизнеса с кадрите, от които пазарът на труда има все по-голяма нужда, допълни той.

Встъпителната лекция при откриване на конференцията изнесе гост-лекторът проф. Гюнтер Гетцингер от Алпен-Адрия Университет в Австрия. Проф. Гетцингер отбеляза, че това е второто му идване в Пловдив и градът заслужено е спечелил признанието да бъде европейска столица на културата през 2019 г. В лекцията си той представи добри практики от икономическите и културните функции на университетите в град Грац и региона.

Работата на научната конференция днес продължава с две панелни дискусии, в които участват учени от пловдивските университети, експерти от бизнес-средите и от местните институции. Те дискутират върху ролята и значението на институциите във висшето образование за развитието на региона чрез изграждането на иновативна среда и предприемаческа подкрепа в икономиката и творческите индустрии. 

Честванията по случай 20-годишнината от създаването на специалността „Социология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще продължат утре с юбилейна научна конференция на тема: "Социоаналитичният обрат: Бурдийо и след него", организирана от Катедра "Социология и науки за човека" и Института за критически социални изследвания.

Exit mobile version