Пловдив събира световните светила на реставрацията и консервацията

Международен симпозиум „Консервация и реставрация на мозайки“ стартира днес в Пловдив.  Събитието започва днес и ще продължи до 1 март, като неслучайно се случва в бъдещата Европейска столица на културата- провокирано е от уникалните и изумителни с обемите си раннохристиянски мозайки в Епископската базилика. Те са и основният повод на едно място в Пловдив да се съберат членове на една от най-престижните специализирани организации – Международния комитет за консервация на мозайки (ICCM) и учени от България, Италия, Франция, Гърция, Тунис, Сирия, Испания, Великобритания и Македония. Организатори на Международния симпозиум са Община Пловдив, Международния комитет за консервация на мозайки (ICCM), Фондация „Балканско наследство“ и Сдружение „Български културни следи“.

Основната тема на форума е свързана със съвременните постижения и предизвикателства в областта на реставрацията и консервацията на мозайки. Темата е особено актуална за Пловдив в настоящия момент във връзка с интензивната работа по археологическите разкопки на обект „Епископска базилика на Филипопол IV – VI в“. Проектът за консервация, реставрация и експониране на подовите мозайки на Голямата Базилика се ръководи от доц. Елена Кантарева, която ще се представи с  презентация  на  1 март, в 12 часа. В рамките на форума ще се обсъждат широк спектър от теми, свързани със социализацията на подобни обекти и тяхното ефективно управление в контекста на културата и туризма. Водещи международни експерти и учени ще изнесат данни и анализи за добри световни практики.

По програма, в дните на своя престой участниците ще посетят Голямата епископска базилика, Малката базилика, Базата за реставрация и съхранение на мозайки на Археологически музей, Културен център „Тракарт“, Археологическия музей и ще разгледат забележителностите на  Стария град. На 28 февруари, те ще посетят и концерта на Ансамбъл „Тракия“ в Дома на културата.  

Една от най-важните фигури във форумния панел на симпозиума е реставраторката Елена Кантарева-Дечева, която работи по мозайките от Епископската Базилика с екипа си. Заедно с арх. Милена Крачанова ще изнесат лекция на тема „Епископска базилика на Филипопол (Пловдив, България)- реставрация на подовите мозайки”. „Раннохристиянската базилика датирана от ІV-VІ в. е  открита през 1983-85 г. в центъра на Пловдив.  Запазена е на място източно от Форума и според своето местоположение и размери е определена като Епископска базилика. Представлява  трикорабна едноапсидна сграда с атриум заобиколен от портици, с много богата вътрешна декорация. Всички разкрити помещения са покрити с полихромни подови мозайки, чиято обща площ е над 1800 кв. м. В централния и южния караб на базиликата са запазени in situ два мозаечни пода лежащи един върху друг. През годините са извършвани различни по обем и проблематика консервационни работи, изграждани  са  временни защитни покрития, последното от които бе разчистено след срутването му  през 1999 г. В периода след 1990 г., поради настъпилата промяна в икономическата обстановка в България и последвалото спиране на средствата за консервация и дори за поддръжка на мозайката, нейното състояние значително се влоши.  През 2015 г. беше иницииран проект за „Защитно покритие, реставрация и експониране на Епископската базилика на Филипопол” с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България” и Община Пловдив. Презентацията се фокусира върху съвместните усилия на екипа от архитекти, реставратори и археолози за проучването, реставрацията, интерпретацията, експонирането и интеграцията на археологически обект Епископска базилика в съвременната градска среда”, пишат в доклада си специалистките.

Exit mobile version