Филологическият факултет на ПУ адаптира учебните си планове с проект за 250 хил. лева

Два чужди езика, мениджърски и административни умения ще се преподават в  новите специалности „Лингвистика с маркетинг” и „Лингвистика с бизнес администрация”

Image title
За да отговори на търсенето в нововъзникващите образователни ниши, Филологическият факултет на Пловдивския университет  „Паисий Хилендарски”  ще открие новите специалности „Лингвистика с маркетинг” и „Лингвистика с бизнес администрация”. В тях ще се подготвят специалисти с два чужди езика, мениджърски способности и умения в областта на бизнес администрацията.

Новите специалности ще бъдат създадени в резултат от реализирането на най-новия спечелен проект на факултета – „Пазарно ориентирани модули в хуманитарните професионални направления”. Той ще се изпълнява съвместно с компанията за аутсорсинг услуги „Софика Груп“ АД и електронната медия „Под тепето“ ООД. Това бе обявено днес по време на откриваща пресконференция от ръководителя на проекта доц. д-р Станка Козарова, която оглавява Катедрата по общо езикознание и история на българския език, декана на Филологическия факултет доц. д-р Живко Иванов, зам.-декана по научна дейност доц. д-р Петя Бъркалова, експерта Мария Гуджева и представители на партньорските организации.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз по Схема  BG051PO001-3.1.07 „Актуализиране на учебните програми във висшето образование в съответствие с изискванията на пазара на труда”.

Общата му стойност е 249 923.67 лв., а продължителността на изпълнение – 20 месеца, каза доц. Козарова. Тя обясни, че се предвижда създаване на действаща връзка между висшето образование, научните изследвания и бизнеса – т. нар. три страни на „триъгълника на знанието”. Това ще помогне на студентите да си изградят нагласи за управление на собствената кариера чрез досег до компании с иновативен потенциал по време на следването.

Сред специфичните цели на проекта е да се извършат двупосочни анализи –  „Филологически факултет – пазар на труда”, за да се установи какъв е потенциалът да се отговори на новите потребности на пазара. Ще се изследват и търсенията на пазара – какви изисквания за нови умения, нагласи и компетентности има към специалистите на факултета, както и  какви нови методи на преподаване да се въведат. Заедно с партньорите по проекта ще бъдат регистрирани и „дефицитите” в учебните планове и програми и ще се изготвят предложения за адаптиране и надграждане чрез създаване на пазарно ориентирани модули, разказа доц. Козарова.

От обновяването на програмите ще се възползват 2000 студенти от двете хуманитарни направления, по които се обучават студентите във Филологическия факултет: „Филология” и „Педагогика на обучението по…”. Те включват над 20 специалности и профили, в които академичните знания ще се адаптират и надградят  в съответствие с динамиката на потребностите на пазара на труда чрез създаване на пазарно ориентирани модули в учебните планове и програми, подчерта доц. Бъркалова. Апробирането на новите дисциплини ще започне веднага и дори завършващите през първата година на проекта студенти ще могат да се възползват от част от ориентираните към бизнеса нововъведения. Новите специалности също ще започнат апробиране във времевата рамка на действие на проекта – определените 20 месеца за реализация.

Сътрудничеството на Филологическия факултет на Пловдивския университет с фирми като BulWork, „Софика груп” АД и „Под тепето” ООД, както и отделни връзки с Liebher, Shneider, EVN и други големи компании в Пловдив и в Южна България вече доведе до появата на пакет от специалности, означени в програмите на факултета като „Приложна лингвистика”, които имат пазарна ориентация.

Реализацията на първите випуски от друга група специалности, означени като „Български и чужд език” и „Два чужди езика”, очертават контурите на връзката между висшето филологическо образование и пазара, потребяващ специалисти с владеене на роден и чужд език, както и на специалисти с няколко езика в комбинация. Линията на факултета съвпада със стратегията на университета и Община Пловдив за създаване на технологични паркове и иновативни клъстери, които да развият икономиката на региона, а това няма да е възможно без солидно участие на езиково-комуникативно образовани специалисти.

Пред  кандидатстващите студенти е очертана перспектива за реализация именно с езикови и добавени към тях компетенции: аналитични умения, комуникационни умения, офис култура, бизнес умения, основни компютърни умения, социална грамотност. Целта на проекта „Пазарно ориентирани модули в хуманитарните професионални направления” е да реализира образование, водещо до икономика на знанието, като създаде широк набор от езикови компетенции, но също така и рефлекси за динамиката на пазара, предприемачески дух и социални ангажименти. Философията на проекта не е само в идеята „да си намеря работа”, а с постигнатите квалификации „да създам работа за себе си и за другите”, каза деканът на Филологическия факултет доц. д-р Живко Иванов.

Exit mobile version