Знаем ли нещо ново за случая с алжирската боксьорка Иман Хелиф

Автор: Василена Доткова

Източник: Factcheck.bg

В някои български медии и в социалните мрежи се разпространяват твърдения за нови доказателства по случая с алжирската боксьорка Иман Хелиф, която се оказа в центъра на джендър скандал по време на Олимпийските игри в Париж тази година, а по-късно спечели златен медал в категорията си до 66 кг. Според публикациите тези нови разкрития доказват, че Иман Хелиф е мъж. Factcheck.bg събра известните факти по случая.

Какъв е източникът на новите твърдения

Публикациите в медиите и в социалните мрежи цитират разкрития на френския журналист на свободна практика Джафер Аит Аудия, публикувани на 25 октомври в неговия уебсайт Le Correspondant. Материалът на Аудия се позовава на поверителен медицински документ, с който журналистът твърди, че разполага. Документът съдържа констатации за състоянието на Иман Хелиф, които според Аудия доказват, че тя е от мъжки пол. Справка чрез инструмента за архивиране на онлайн публикации Wayback Machine показва, че материал с подобно съдържание е бил публикуван на същия сайт още на 8 септември, но по-късно е свален.

Първоначално една от двете публикации на Аудия не получава внимание – през септември например според данни от Similarweb посещенията на сайта му са общо 189. Случаят внезапно започва да набира популярност в първите дни на ноември, след като историята на френския журналист е публикувана в малко по-популярния сайт Reduxx.info – издание, което се представя като защитник на жените и децата, но в действителност публикува почти изключително трансфобски материали. Сайтът Reduxx.info e създаден от канадската журналистка Анна Слац, известна с работата си за крайно дясното издание Rebel News. 

След публикуването си в сайта на Слац, историята за медицинското досие на Иман Хелиф започва да се разпространява вирусообразно в Х и други социални мрежи, както и в някои онлайн издания, голяма част от които с консервативна и крайнодясна насоченост. Историята излиза и в множество сайтове в Индия и Пакистан, но до момента на завършването на този материал не е публикувана от никоя от големите международни медии, а твърденията на Аудия не са категорично потвърдени. Въпреки това те вече се появиха в големи сайтове за спортни новини в България като BTV Sport, както и в други онлайн издания на български.

Автентичността на доклада не е потвърдена

Както оригиналната публикация на Джафер Аид Аудия в Le Correspondant, така и останалите издания, които разпространяват историята, показват само две малки изрезки за които се твърди, че са от медицински доклад за състоянието на Иман Хелиф. Те съдържат описание на случай на дефицит на 5-алфа редуктаза – рядко срещано вродено състояние, при което хора с XY хромозоми се раждат с недоразвити мъжки или изцяло женски външни полови органи. Това състояние е известно от казуса с южноафриканската лекоатлетка Кастер Семеня.

Едната от изрезките от предполагаемия медицински доклад за Иман Хелиф съдържа само 4 реда текст, другата – 11. От тях е невъзможно да се установи със сигурност от какъв документ са взети, от кого е написан текстът, за кого се отнася и дали е официално становище от името на определено медицинско заведение. Единият от двата фрагмента съдържа името „Иман“, но това е нетипично за подобен вид документи, в чийто текст обикновено се говори за „пациента“, без той да бъде назоваван по име.

Според публикацията на Аудия докладът е изготвен от двама експерти ендокринолози – от болницата CHU Bab El-Oued в Алжир и от парижката Hopital Bicetre AP-HP. Парижката болница отказа да предостави на Factcheck.bg информация относно твърденията в медийните публикации. Говорителят на болницата Теодор Лопрести заяви, че Hopital Bicetre AP-HP не предоставя информация, свързана с медицинската тайна, и не разкрива дали дадено лице се е консултирало с лекар, или не. 

Factcheck.bg се обърна и към болницата в Алжир с въпрос дали може да потвърди автентичността на публикуваните изрезки, но до публикуването на материала отговор не беше получен.

Джафер Аид Аудия е уличаван в грубо нарушаване на журналистическите стандарти

Журналистът, който публикува предполагаемия доклад, не се ползва с безупречна репутация. През 2015 г. Джафер Аит Аудия се оказва в центъра на скандал с продажба на кадри от видеонаблюдението на парижки ресторант. Кадрите показват сцени от атентатите в Париж на 13 ноември, а запис от скрита камера показва как собственикът на ресторанта ги продава за 50 000 евро на журналисти от британския таблоид Дейли Мейл. Сделката е заснета тайно от Джафер Аит Аудия. Случаят предизвиква дебат във Франция, защото представлява нарушение на правните и етични норми на журналистиката както от страна на британските журналисти, така и от страна на Аудия. Собственикът на ресторанта, Димитри Мохамади, заявява пред Le Monde, че идеята за продажбата на кадрите е била на Аудия, тъй като самият той не би се сетил, че може да го направи. Мохамади твърди също, че е отказал да се включи в начинанието и отрича да е замесен, въпреки че видеоматериалите сочат обратното. 

На кадрите се вижда, че Аудия насърчава преговорите, включително предлага на купувача да наеме хакер, който да декриптира кодираните от полицията кадри. Екипът на предаването „Le Tube”, излъчвано по френската телевизия Canal+, преглежда четири часа необработен видеоматериал от продуцентската компания на Аудия и разкрива моменти, в които той изглежда е оказвал влияние върху събитията, които е документирал. Аудия отрича да е повлиял на сделката, като се позовава на това, че е споделил нередактирани кадри като доказателство за своята добросъвестност. Впоследствие отказва интервю, като нарича дебата „стерилен“.

Скандалът с Хелиф беше използван за злепоставяне на Олимпийските игри

Иман Хелиф се оказа в центъра на скандал по време на Олимпийските игри в Париж, когато в социалните мрежи се разпространиха публикации, които я обявиха за „трансджендър“. Твърденията се основаваха на решение на лишената от права Световна боксова асоциация (IBA) да дисквалифицира Хелиф и тайванката Лин Ю-Тин по време на световното първенство в Делхи миналата година. Решението беше мотивирано с резултати от тестове с неуточнено естество, които според асоциацията показват, че двете боксьорки не отговарят на изискванията да се състезават като жени.

МОК, който управляваше провеждането на олимпийските състезания по бокс поради изключването на IBA, многократно опроверга твърденията на лишената от права боксова асоциация. Според изявленията на МОК двете състезателки напълно отговарят на критериите и са участвали по същите правила и в предишни олимпийски състезания. Скандалът беше раздухан като част от кампания за дискредитиране на Олимпийските игри в Париж. Разследване на Associated Press показва, че това е една от няколко истории, чийто ефект е умишлено усилен от руски мрежи за разпространение, като в пика на скандала в Х са се появявали десетки хиляди постове за Иман Хелиф на час.

По темата работи и Дафина Кандова

Exit mobile version