Обезопасителната мярка цели опазването на застрашени видове птици като морския орел
През август и септември Електроразпределение Юг обезопаси за птиците 50 стълба от електроразпределителната мрежа. Дейностите бяха извършени по въздушен електропровод 20 kV (киловолта) в района на с. Гургулица (общ. Момчилград), до язовир Студен Кладенец. Общата дължина на обезопасения електропровод е 5 км., в които са включени 50 ел. стълба – 20 железорешетъчни и 30 железобетонни.
Toзи район се обитава от различни видове птици, сред които и морският орел (Haliaeetus albicilla). Морският орел е една от най-едрите дневни грабливи птици в страната. Той се среща много рядко в България и е защитен от Закона за Биологичото разнообразие. Обитава районите около различни влажни зони – поречия на големи реки, езера, блата, язовири, рибарници и др. Сериозна заплаха за морския орел са 20 kV електропроводи, на чиито стълбове орлите кацат за почивка и наблюдение. Обезопасяването на рискови ел. стълбове е една от мерките с благоприятен природозащитен ефект върху морския орел, тъй като намалява вероятността от инциденти и има пряк консервационен ефект.
Тази допълнителна мярка, предприета от ЕР Юг, за пореден път показва ангажимента и отговорността на компанията към биоразнообразието на България. Инициативите на ЕР Юг за опазване на околната среда са част от устойчивата политика на компанията и стремежа и към дългосрочни решения за по-устойчиво бъдеще.
Дружеството работи и по проекти в партньорство с Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
В периода 2013 – 2018 г. Електроразпределение Юг реализира проектът „Живот за царския орел“ по програма LIFE на ЕК. Той се осъществи в районите на Странджа и Сакар. В рамките на проекта общо 70 км. въздушни електропроводи в защитени зони бяха вкарани под земята, 42 км въздушни електропроводи бяха изцяло изолирани, а 2 340 електрически стълба бяха обезопасени със защитни изолации.
От 2021 г. до 2026 г. Електроразпределение Юг работи по втори LIFE проект – „Безопасна мрежа за бургаските езера“. Той има за цел да защити застрашени видове птици от токов удар по миграционния път Via Pontica – вторият по значимост миграционен път на дивите птици в Европа. До момента по проекта са обезопасени над 1200 ел. стълба, което представлява близо 120 км безопасна наземна инфраструктура за птиците.