Мирела Иванова в Литературен салон Spirt and Spirit 

Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit, Издателство Жанет 45 и клуб Петното на Роршах ви канят на среща разговор с Мирела Иванова.

Модератор: Александър Секулов

29 октомври 2024, вторник, 19:00 ч.клуб Петното на Роршах, Пловдив (ул. Йоаким Груев 36)вход свободен.

Очаква ни среща не само с антологичната стихосбирка Любовите ни на Мирела Иванова, а и с енциклопедичната, сърдечна личност, която с лекота на духа сменя епохите“ (както пише за нея „Ди Цайт).

Всички сме участници в любовния театър на тази поезия. Защото Мирела Иванова е назовала своята лична юбилейна антология „Любовите НИ” и употребата на това НИ съвсем не е формален жест. Ние също сме въвлечени, това са и нашите любови. И това е съвсем странно за една любовна поезия. Обикновено една такава поезия е изповедна, тя се разгръща най-често в интимна атмосфера, предполага камерност. Тук, в “Любовите ни”, някак любовта е множествена – не просто защото се изповядват дълга и объркана поредица любови, а защото се представят любовността, влюбеността, любенето, пропадането в любовта, издърдорването на любовта, изгубването на любовта, мъката по пропадналата любов, въобще на всички нас, на градските български и европейски хора; ЛЮБОВТА, т.е. любовите ни са превърнати в общосоциален проблем, показани са като център и невъзможна същност на живота ни.

Тук, в тази поезия, любовта е за всички нас големият тест за смислеността на битието ни, тя драматично ни саморазкрива, откроява ни като любовници, които най-често не разбират високия смисъл на самите си любовни занимания, които не са в състояние винаги да превърнат нагона си в ерос, да го възвисят и отстояват.“

– проф. Михаил Неделчев
––
Мирела Иванова е родена на 11 май 1962 г. в София. Завършва Немската гимназия в родния си град и българска филология в Пловдивския университет. Публикува първите си стихове в сп. „Родна реч“ през 1977 г. Оттогава до днес присъства неизменно на българската литературна сцена. Пише стихотворения, разкази, пиеси, литературна критика, публицистика и киносценарии. Един от създателите на поетичното общество „Петък-13“.

Дълги години работи като уредник на къща музей „Иван Вазов“ в София. От 2016 г. е драматург в Народен театър „Иван Вазов“ на чиито камерни сцени се играят пиесите ѝ „О, ти, която и да си…“ и „Бележките под линия“.

Авторка е на поетичните книги „Каменни криле“, „Самотна игра“, „Шепоти“, „Памет за подробности“, „Разглобяване на играчките“, „Еклектики“, „Седем. Стихотворения (с) биографии“. През 2009 г. издателство „Жанет 45“ отпечатва „Бавно“, сборник с 11 разказа и 11 стихотворения, илюстрирани от Греди Асса. През 2014 излиза сборникът „Всички разкази са за теб“, а през 2016 ИК „Хермес“ издава публицистичния том с коментари за „Дойче веле“ „Площад България. Високи патоси и всекидневни притчи“.

Стихотворенията на Мирела Иванова са превеждани на много езици, публикувани са в най-значимите европейски литературни издания, включени са в представителни антологии на българската и европейската поезия. Хайделбергското издателство „Вундерхорн“ издава две нейни поетични книги – „Самотна игра“ и „Сдобряване със студа“. На полски е преведена поетичната ѝ книга „Седем. Стихотворения (с) биографии“.

Мирела Иванова е носител на национални и европейски литературни награди, сред които Националната награда „Христо Г. Данов“, наградата за литература на София, наградите за поезия „Николай Кънчев“ и „Перото“, Голямата награда „Орфей“ на едноименния Международен поетичен фестивал в Пловдив. През 2002 година в Мюнхен ѝ е присъдена наградата за модерна поезия от Източна и Югоизточна Европа, през 2008 получава от Баварското министерство на културата едногодишна писателска стипендия в международния творчески дом „Вила Конкордия“ в Бамберг. През 2024 е номинирана за наградата „Европейски поет на свободата“ в Гданск, Полша.

–-

Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/2voyWQESu.

Събитието е част от програмата на Пловдив чете 2024 I ЕСЕН и културния календар на град Пловдив и се реализира с подкрепата на Община Пловдив. 

Програмата на Литературен салон Spirt&Spirit за ноември:

Exit mobile version