Кирил Станоев: Съвременното изкуство не трябва да бъде твърде конкретно, всеки може да направи свой прочит

Кирил Станоев е един от познатите фотографи у нас със специфичните си портрети. Той е сред участниците на Националните есенни изложби 2023, които се провеждат под заглавие „Функции на състоянието“ с куратор проф. д-р Галина Лардева.

Негови фотографии са излизали в най-големите български и международни списания, като Vogue, Esquire, Maxim и др. Участвал е в групови и много самостоятелни изложби през годините.

Фотографиите му ще можем да разгледаме на първия етаж на Балабановата къща. Целият форум по традиция се открива на 1 септември от 18:00 часа в двора на Балабановата къща.

– С какво се включвате в Националните есенни изложби 2023?

– На тази, както и на всички изложби досега, представям любимата ми тема – Портретът. Това е нещото, което винаги ме е вълнувало най-много и към което и до ден днешен имам голям интерес. Този път ще покажа една селекция,който най-общо можем да наречем „Портрети 2017-2023-та година“. Ще има доста познати неща, ще има и нови работи.

– Портретуваните като себе си ли позират или са само модели-актьори? Каква е връзката между тях и обектите, с които позират – животни, храна и др.?

– Бих използвал клишето, че човек не може да избяга от себе си. Извън шегата – наистина моделите, които ползвам често се снимат по този начин за първи път, но, ако наистина не носят в себе си това, което съм показал, то няма откъде да дойде самичко. Избирам моделите по два начина – от идея към модел и от модел към идея, тоест понякога виждам интересен човек, който ме вдъхновява за нещо. Понякога пък имам идея, за която търся точния модел.

– Има ли конкретна идея, която искате да предадете или всеки зрител сам може да изгради своя история по кадъра и предложените обекти?

Винаги имам идея, но смятам, че съвременното изкуство не трябва да бъде твърде конкретно. Предпочитам всеки да направи свой собствен прочит, да остави това на собственото си въображение. Това се отнася и до средата, всеки може да интерпретира връзката и с човека по своему.

– Как се стигна до участието Ви на Есенните изложби?

– За участието ми на изложбата благодаря лично на Галя, която ме покани в началото на годината, по препоръка от невероятната Мариета Ценова, която уважавам изключително много и е била куратор в част от предишните ми изложби.

– Споделихте, че работите са част от дългогодишен цикъл – как е направен подборът?

– Ще бъда искрен – всичките ми неща, които правя, са създадени заради вътрешната ми нужда да създавам нещо, а и по чувство. Смятам, че най-правилният момент за появата на едно произведение на изкуството е тогава, когато авторът го усети и когато му дойде времето. Всичко, което ще видите, е направено по този начин и съответно, според мен, селекцията е една от най-добрите, които бих могъл да направя за събитието.

– Няколко думи за Националните есенни изложби като формат и събитие?

– Това безспорно е едно чудесно дългогодишно значимо събитие, което ще посетя с интерес – разбира се, не само защото участвам аз, а заради участието на всички останали интересни автори , част от които имам и голямата чест да познавам лично.

Exit mobile version