125 проекта от цял свят се борят в конкурса за площад Централен

125 проекта от цял свят се борят в международния архитектурен конкурс за Площад Централен. Това обявиха днес организаторите от общината и Едно. Точно 125 архитекти и студиа от 41 държави се включиха в първата по рода си в новата история на Пловдив архитектурна надпревара. Едва 23 от идейните проекти са от България. Има участници от цяла Европа, Индия, Щатите, Канада, Перу, Бразилия, Мексико, Боливия, Иран и много други.

Такова нещо не се е случвало. Намеренията ни са да стигнем докрай, доволен от интереса към конкурса бе кметът Иван Тотев. От 125-те предложения до финала ще стигнат едва три. Задачата да отсее най-добрите идеи се пада на 7-членно международно жури, което ще заседава през целия уикенд. Страхотен резултат при такова нелесно задание, коментира  арх. Любо Георгиев от One Architecture Week, който е и част от журито. Преди проектите да стигнат до арбитража обаче ще минат през техническа комисия, която трябва да прецени дали са спазени изискванията. След това минава през експертна комисия, което ще се случи в петък. А през уикенда започва оценяването на анонимните проекти. Слабото участие на български архитекти и студия организаторите си обясняват със загубата на доверие на родните гилдии към подобни формати. Този конкурс ще възвърне доверието към този вид надпревари, смятат от Едно.

Това е голям успех за целия град. Това е начинът, по който трябва да се решават градоустройствените въпроси. Щастливи сме от този невероятен резултат, допълни Асен Асенов от Едно.  

Журито

Арх. Саша Бегович, 3LHD, ХърватскаЗавършва архитектура през 1994 в Загреб и е един от основателите и партньори в успешното хърватско студио 3LHD. Преподавател в университета в Сплит, Хърватска. Сред най-известните проекти на 3LHD са Крайбрежната зона на Сплит, Център Замет, Спортна зала в Бале, хърватския павилион за Венецианското бианале през 2010.

Aрх. Йорен Зюдгайст, MVRDV, ХоландияРъководител на проектите в MVRDV, свързани с градско развитие. Участва в мащабни проекти по цял свят, много от тях свързани с изследвания и концепции за градовете, възложени от държавни институции. Лектор в The Berlage Institute, The Why Factory и различни други институти.

Арх. Елена Аргирова, Olivier Gahinet Architecture, ФранцияЗавършва архитектура в Националното висше училище по архитектура в Страсбург, а след това и втора магистратура по археология и паметници на културата, на училищата по архитектура в Страсбург и Белвил, Париж. От 2009-та насам е един от главните архитекти в ателието на Оливие Гаине, Париж. Участвала е в археологически мисии в Делфи, Гърция и в Петра, Йордания.

Арх. Илко Николов, председател на Общинския съвет ПловдивПредседател на пловдивското дружество на Съюз на архитектите в България, зам. председател на Съюза на архитектите в България, председател на Асоциация за устойчиво развитие и анализи. Главен архитект на Район Централен за периода 1993–1996.

Арх. Румен Русев, главен архитект на Община ПловдивБивш главен архитект на район Тракия в Пловдив, бивш заместник-кмет по строителството в община Пловдив.

Арх. Любо Георгиев, One Architecture WeekУчил е архитектура в IUAV във Венеция (Италия) и ТУ в Делфт (Холандия). След като се дипломира през 2007, той работи за Claus en Kaan Architecten в Амстердам и за MVRDV в Ротердам. През 2012 се мести в Китай и работи за Turenscape (Пекин). Kуратор на Sofia Architecture Week 2011. Директор на One Architecture Week от завръщането си в България през февруари 2014.

Милена Металкова, УАСГ, СофияЗавършва архитектура през 1993 в София и специализира в Баухаус, Прага и Киото. Има магистратура по история на японската архитектура и докторат по опазване на архитектурното наследство от Киотския университет, Япония. От 2012 е зам. декан по научно-изследователската и международна дейност в УАСГ, София и преподава в катедра История и теория на архитектурата.

 

Exit mobile version