Като не можем да правим нищо друго, правим новини

Общинската управа да си свали бурките и да работи на открито

С бурка или фес, вие сте еднакво ненужни

Теодор Караколев

Някоя си Нина Гьошева влезе в националните новини, тъй като дойде на заседание на Общински съвет с никап. Дамата хвана патриотичната вълна за забрана на забулването на косата и лицето в мюсюлманската религия. В спора за бурките не ми се влиза – така или иначе изглежда и това ще се реши на национално ниво. На местно ниво е ясно, че Нина Гьошева е първата жена с бурка в Пловдив.

Проблемът май е друг. Пловдив влиза в националния обзор, тъй като никому неизвестна жена, която едва ли е свършила нещо политически полезно в кратката си кариера е влязла в сграда, облечена по някакъв начин. Жена, за която единствената широко достъпна информация е, че е представител на пловдивските граждани само, защо е била пореден номер във ВМРО-бюлетината, както и самата бюлетина – тоест по чиста случайност.

В Пловдив няма жени с бурки. Приемете го от мен на доверие, като човек и данъкоплатец, който редовно по една или друга редовно преминава през всички пловдивски квартали и то не, за да режа ленти пред камери в режисирана среда. Въпреки това, темата с бурките е основна в обзора: Жена сложи шал на главата си. Шок!

И докато се занимаваме с тези „жизненоважни“ неща, родителите на децата от „Душо Хаджидеков“ и „Георги Бенковски“ все още са с горчивката в устата от арогантното поведение, спрямо тях в същия този общински съвет. Дойдоха си с видими лица и широко отворени за диалог, но ги изгониха като мръсни котета. Същото се случи с гражданите, задаващи въпроси за съборения Тютюнев склад – паметник на културата  с позволение на общината (отговорност както на сегашната, така и на предната, в момента забулваща се, управа). Дълго време по същия начин се гледаше и на всички професори, архитекти, археолози и др. специалисти, които се вълнуваха от проекта за Небет тепе. Харченето на всички европейски средства става скрито, като под бурка. Така и обществото не разбра защо се отказахме от португалския екип FORA, спечелили провалилия се към днешна дата конкурс за площад „Централен“, не знаем какво става и с друг добре проведен (докато не попадне в ръцете на общината) конкурс за пространството пред Градския дом на културата. Пълна мистерия е кои са членовете, кога се събират и какво обсъждат членовете на Управителния съвет на „Пловдив 2019“. Под същото черно наметало – без резултати, положителни и отрицателни отговори и т.н. – се определя и културния календар на Община Пловдив – както в последните 5, така и в предните години, когато по още по-авторитарен начин и без правилник го решаваха тези, които сега си слагат бурки, защото не умеят нищо друго.

Мили общински съветници – управляващи, опозиция или каквото там пишете, когато си декларирате заплатите пред НАП. Знам, че е гадно някакви, по вашия морален часовник обществено незначими хора, като Боян Петров, Поли Генова, Владо Николов и прочее да са в новините, и искате и вие да грабнете малко от медийното внимание. Някои хора умеят нещо и са полезни, а с тази си полезност се случва да влязат в новините. Други, като вас, просто искат да влязат в новините. С бурка или фес, вие сте еднакво ненужни. Докато не поработите да направите общинските структури по-прозрачни, общинското управление – по-човешко, бюрокрацията – минало, някой да бъде осъден или уволнен за корупцията и укриването на средства, на които сме ежедневно свидетели, да свършите най-накрая един качествен ремонт, който не се разпада само след месеци – дотогава нямате никаква работа да се занимавате с несъществуващи проблеми.

Exit mobile version